Albino farelerde bisfenol-A'nın muhtemel biyokimyasal etkilerinin araştırılması: Yeşil kahvenin koruyucu rolü
Investigation of the potential biochemical effects of bisphenol-A on albino mice: Protective role of green coffee
- Tez No: 449418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada Bisfenol A'nın (BFA) albino farelerde bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkisi incelenmiştir. BFA'nın toksik etkisine karşı yeşil kahve koruyucu madde olarak seçilmiş ve tüm uygulama gruplarına iki doz halinde uygulanmıştır. Bu kapsamda her bir grupta 6 albino fare (Mus musculus, 12–14 haftalık, 25–30 g ) olmak üzere 6 uygulama grubu oluşturulmuştur. Çalışma süresince I. gruba pellet yem ve çeşme suyu, II. gruba 100 mg/kg.ca dozunda yeşil kahve, III. gruba 400 mg/kg.ca dozunda yeşil kahve, IV. gruba 50 mg/kg.ca dozunda BFA, V. gruba 50 mg/kg.ca dozunda BFA + 100 mg/kg.ca dozunda yeşil kahve, VI. gruba 50 mg/kg.ca dozunda BFA + 400 mg/kg.ca dozunda yeşil kahve verilmiştir. Uygulama süresi sonunda farelerin kan örnekleri alınarak serum örnekleri elde edilmiştir. Serum örneklerinde Alanin transaminaz (ALT), Aspartat transaminaz (AST), kan üre azotu (BUN) ve kreatinin parametreleri incelenmiştir. Ayrıca her uygulama grubuna ait karaciğer ve böbrek dokuları izole edilmiş ve GSH, MDA analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda BFA uygulanan gruplarda serum ALT, AST, BUN ve kreatinin plazma seviyelerinde önemli değişimler gözlenmiştir. Bu değişimler BFA'nın hücreler üzerindeki muhtemel toksik etkileri ile açıklanabilir. Benzer şekilde BFA uygulanan gruplarda kontrol grubuna kıyasla MDA seviyelerinde artış gözlenirken, GSH seviyelerinde azalmanın olduğu tespit edilmiştir. BFA ile birlikte yeşil kahve uygulanan gruplarda test edilen parametrelerde yeniden düzelme olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar yeşil kahvenin BFA toksisitesine karşı koruyucu etkisini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of Bisphenol A (BPA) on some biochemical parameters in albino mice were investigated. Green coffee was selected as a protective agent against the toxic effects of BPA and Green coffee applied to all treatment groups in two dosage. In this scope, 6 treatment groups (each group contain 6 mice, Mus musculus, 12–14 week, 25–30 g ) were created. In experimental period, group I treated with tap water, group II treated with 100 mg/kg.bw green coffee, group III treated with 400 mg/kg.bw green coffee, group IV treated with 50 mg/kg.bw BPA, group V treated with 100 mg/kg.bw green coffee + 50 mg/kg.bw BPA, group VI treated with 400 mg/kg.bw green coffee + 50 mg/kg.bw BPA. At the end of the experiment, blood samples were collected and then the serum samples were obtained. Alaninetransaminase (ALT), Aspartate tarnsaminase (AST), Blood urea nitrogen (BUN) and creatinin parameters were investigated in serum samples. And also liver and kidney tissues were isolated and MDA, GSH analysis were performed. As a result of study, important alterations were observed in ALT, AST, BUN and creatinine levels of BFA treated group. This alterations can be explained by the potential toxic effects of BFA on cells. MDA levels of BFA treated group were increased and GSH levels were decreased. Some improvements were observed in all testted parameters in Green Coffee and BFA treated groups according to BFA treated group. So the protective effect of green coffee against BPA toxicity was supported from these results.