Fasulye kültürü yapılan toprağa Cystoseira barbata sıvı yosun ekstratı ve zeolit ilavesinin toprak organizmalarına etkisi
Effect of the addition of liquid algae extract (Cystoseira barbata) and zeolite on soil organisms into soil of bean culture
- Tez No: 449419
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN AKYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Deniz yosunları asırlarca özellikle Uzak Doğu ülkelerinde insan gıdası, hayvan yemi, endüstriyel ham madde ve sağlık sektöründe kullanılan biyokaynaklardan biridir. Son yıllarda deniz yosunlarından elde edilen çeşitli ürünler tarım sektöründe biyostimülentleri olarak geniş çapta kullanılmaya başlanmıştır. Toprağın organik madde miktarını arttıran yosunlar aynı zamanda çok önemli mikro ve makro besin elementlerince de toprağı zenginleştirirler. Bu nedenle toprağın hem organik madde miktarına hemde bitki besin elementlerinin artmasına neden olmalarının yanı sıra toprak organizmaları içinde iyi bir habitat oluşturmaktadırlar. Toprağın verimliliği fiziksel, kimyasal ve biyolojik faktörlere bağlı olarak büyük bir varyasyon göstermektedir. Toprak verimliliğinde toprağın biyolojik yapısınında önemli bir rolü vardır. Çünkü organik maddelerin parçalanması ve bitki besin elementlerinin bitkinin yararlanabileceği forma dönüştürülmesinde toprak organizmaları çok önemli bir role sahiptir. Giresun sahilinden toplanan makroalglerden Cystoseira barbata sıvı yosun ekstraktı ve zeolit toprak düzenleyici materyal olarak kullanılmıştır. Mayıs ayında uygun koşullarda toplanan Cystoseira barbata deniz suyu ile birkaç defa epifitler, sedimentler ve diğer organik maddelerden temizlenmesi için yıkanmıştır. Sonraki aşamada tuz ve kirliliğin giderilmesi için musluk suyu ile örnekler tekrar yıkanarak tuzundan arınması için 1 gün oda sıcaklığında bekletilmiştir. Temizlenen yosunlar, 1:1 oranında yosun / su karışımı yapılıp kaynama noktasına ulaştıktan sonra bir saat daha kaynatılmıştır. Kullanıma hazır hale getirilen sıvı yosun ekstraktı bir sonraki aşamada zeolit ile kombine edilerek saksılara uygulanmıştır. Deneme, tesadüf parselleri deneme desenine göre ve üç tekerrürlü olarak planlanmıştır. Her ay örnekleme yapılarak, laboratuarda mikroorganizma sayımları yapılmıştır. Fasülye hasadı sonunda (Kasım ayı) saksılar boşaltılarak topraktaki makroorganizmalar belirlenmiştir. Bu çalışmada kahverengi deniz yosunu olan Cystoseira barbata türünden elde edilen ekstrakta farklı oranlarda zeolit ilave edilerek (ekstrakt + zeolit) kombinasyonlarının toprak organizmaları üzerine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sea algae as bio resource, have been used for centuries specially in Far East countries as human food, animal feed, industrial raw matter, and health sector. Several variety of products obtained from sea algae have been started to use widely in agriculture sector as bio stimulant. Algae which make an increase in soil organic matter enrich the micro and macro nutrients in the soil. Additionally, they create a optimum habitat for soil organism. Soil fertility show wide variety based on soil physical, chemical and biological factors. Soil biological structure is also very important in soil fertility. Because soil organism are very important in decomposition of soil organic matter and converting the plant feed elements into form that plant utilize. Seaweed, collected along Giresun coastal zone and zeolite were used as soil conditioner material. Collected along the coastal zone of Giresun on May with optimum conditions, Cystoseira barbata were washed with seawater several time to clean up from epiphytes, sediments and other organic matters. Then, samples were washed with tap water to remove salt and pollution and let them stay at room temperature for a day. Cleaned seaweed were mixed with tap water at a ratio of 1:1 algae/ water and boiled an hour after bringing to boiling point. Ready to use compost were mixed with zeolite and filled into pots. The study which carried out at Giresun Hazelnut Research Station were divided by eight treatments with three replicates each. Microorganism count were performed at laboratory conditions each month by taking soil samples from pots. After bean harvest, microorganism were counted by emptying the pots on November. The present study were design to investigate the effect of Cystoseira barbata, a brown sea algae species, extract and zeolite combinations at different ratios (extract and zeolite) on soil organisms.