Türkiye'de ve Dünya'da en çok kullanılan işletim sistemlerinin barındırdıkları açıklıklar dikkate alınarak analiz edilmesi
Analysis of the most used operating systems in the World and Turkey taking into account their vulnerabilities
- Tez No: 449441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bilgisayar üzerinde çalışan en temel programlardan biri olması sebebiyle işletim sistemlerinin diğer programlara ve servislere güvenlik altyapısı sağladığı bilinmektedir. İşletim sistemi üzerindeki güvenlik açıklıklarına karşı gereken önlemler alınmadığı takdirde, sistem istismar edilmeye elverişli hale gelmekte, bu durum saldırganların hedeflerine ulaşması için zemin hazırlamaktadır. Bu sebeple, işletim sistemlerinin üzerindeki güvenlik açıklıklarının kapatılmasının son derece önemli olduğu değerlendirilmektedir. Bu çalışmada Türkiye'de ve Dünya'da en çok kullanılan işletim sistemleri tespit edilip, bu işletim sistemlerinde bulunan açıklıklar NVD ve CVEDETAILS veritabanlarından sorgulanarak yeni bir veritabanı oluşturulmuş, bu açıklıklarla ilgili olarak FIRST tarafından oluşturulmuş CVSS puanlama sistemiyle yapılan puanlamalar incelenmiş, tespit edilen açıklıkların yeniden puanlamaları yapılarak çıkan sonuçlar ışığında işletim sistemlerinin güvenlik açısından analizi nicel yöntemlerle yapılmıştır. Siber güvenliğin en önemli unsuru olan açıklıklar, bunların tespit yöntemleri ve keşif metodları, taranması ve yamalarının yapılması ile ilgili hususlar açıklanmış, açıklıkların bilgisayarların istismar edilmesindeki rolü anlatılmaktadır. Çalışmada ayrıca yakın geçmişte açıklıklar kullanılarak gerçekleştirilen siber güvenlik olayları incelenmiş, bu olaylarda saldırıya imkan sağlayan açıklıklarla ilgili bilgiler toplanmıştır. Sonuçta, barındırdığı açıklıklar dikkate alındığında, işletim sistemlerinin kullanılabilirliğinin güvenlik açısından değerlendirmesinin yapılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Because it is one of the most fundamental programs running on the computer, operating systems, are known to provide security infrastructure for other programs and services. Unless necessary precautions against vulnerabilities on the operating systems are taken, system becomes susceptible to exploitation, this situation gives attackers a ground to reach their goals. For this reason, fixing security flaws on operating systems is assessed as extremely important. In this study, by determining the most widely used operating systems in Turkey and the World, a new database was created by questioning these vulnerabilities found in these operating systems from NVD and CVE databases, with regard to this weakness, CVSS scoring system which is used for scoring vulnerabilities, created by FIRST was examined, in the light of re-scoring identified vulnerabilities, the analysis of security of the operating systems was done with quantitative methods. One of the most important element of cyber security, vulnerabilities, their detection and discovery methods, matters related to the scanning and patching were explained, role in the exploitation of the vulnerabilities of the computer was described. In this study recently occured cyber security incidents because of vulnerabilities were also examined and information about vulnerabilities allowing attack in these events was collected. After all, considering the vulnerabilities, it is aimed to asses the availability of the operating systems in terms of security.