K5: Çok biçimli resim destekleyen bir steganografi uygulaması
K5: A steganography application with multi-format image support
  1. Tez No: 449442
  2. Yazar: ALİ İLKER KOCATEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Steganografi, iletilmek istenen mesajı sıradan bir taşıyıcıya gizleyerek dikkat çekmeyecek bir yapı oluşturma tekniklerini konu edinir. İletişim teknolojilerindeki gelişmeler sayesinde kişiler arası dosya paylaşımı her geçen gün kolaylaşmakta ve yaygınlaşmaktadır. Resim dosyalarının, iletişim kanalının güvenliği gözetilmeksizin yoğun bir şekilde paylaşılması, bu ortamın steganografik amaçlı kullanımını popüler kılmaktadır. Dönüşüm tabanlı resim steganografisi teknikleri arasında yaygın kullanıma sahip olan F5 algoritması, sıralamalı ayrım ve matris kodlama tekniklerinden faydalanmakla birlikte yalnızca JPEG biçimli stego-resimler üretebilmektedir. Olası bir steganaliz saldırısına karşı taşıyıcı resmin her bölümünün mümkün olduğunca rastgele kullanılması ve veri gömme yoğunluğunun taşıyıcının her yerinde yakın değerde olması, sıralamalı ayrım tekniği ile sağlanır. Matris kodlama tekniği sayesinde, mesaj bitlerini taşıyıcıya gömme esnasında daha az sayıda değişiklik yapılabilmektedir. Bu tez çalışmasının amacı, sıralamalı ayrım ve matris kodlama işlemlerini içeren ve aynı zamanda uzamsal tabanlı yöntemler kullanılması sayesinde çok biçimli resim desteği sağlayan bir steganografi uygulaması geliştirmektir. Geliştirilen K5 Steganografi uygulaması ile veri gizlenen BMP, PNG ve JPEG dosyalarının ki-kare testi ile steganalizi sayesinde, LSB algoritmasından daha iyi ve F5 algoritması ile çok yakın performans sonuçları elde edilmiştir. Böylece K5'in, ki-kare saldırısına karşı fark edilemezliği yüksek ve çok biçimli resim desteği sağlayan bir steganografi uygulaması olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Steganography deals with the techniques which create an unobtrusive structure by hiding the message to be transmitted into an ordinary cover. Due to the developments in communication technologies, file sharing between individuals becomes easier and more common by the day. The fact that image files are shared intensively without consideration of whether the transmission channel is safe or not have made the image medium a popular one for the use of steganographic means. With widespread usage among transformation domain image steganography methods, F5 algorithm utilizes permutative straddling and matrix encoding techniques. However, F5 produces stego-images only in JPEG format. Permutative straddling provides the most possible random use of every part in the cover image when embedding and ensures that the data embedding intensity has similar values throughout the cover image against a possible steganalysis attack. Matrix encoding enables to make less changes when message bits are embedded into the cover. The purpose of this thesis study is to develop a steganography application which includes permutative straddling and matrix encoding features as well as using spatial domain methods to provide multi-format image support. The performance results obtained by applying chi-square steganalysis test on BMP, PNG and JPEG files in which data is hidden via the developed K5 Steganography application are better than LSB algorithm's resulsts and are very close to F5 algorithm's resulsts. Thus, it is stated that K5 is a steganography application which is highly imperceptible against the chi-square attack and has multi-format image support.