Yalnızız, Onuncu Köy ve Bozkırdaki Çekirdek romanlarındaki değerler ve eğitim anlayışı
The mentality of values and education in the novels Yalnızız, Onuncu Köy and Bozkırdaki Çekirdek
- Tez No: 449498
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL KIRIMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Eğitim ve eğitim ile yakın bir ilgisi olan değerler insanların yaşamında önemli bir yer tutar. Eğitimi ve değerler aktarımını sosyal bir sorumluluk görüp bu konulara eserlerinde değinerek kendi eğitim anlayışını ortaya koyan yazarlarımız vardır. Peyami Safa, Fakir Baykurt, Kemal Tahir; eserlerinden hareketle eğitime ve değer aktarımına görüşleriyle katkıda bulunmuş olan, tanınmış yazarlarımızdandır. Bu çalışmanın temel amacı; Peyami Safa'nın Yalnızız, Fakir Baykurt'un Onuncu Köy, Kemal Tahir'in Bozkırdaki Çekirdek romanlarındaki değerler ve eğitim anlayışlarını karşılaştırarak benzerlikleri ve farklılıkları ortaya koymaktır. Çalışma, betimsel nitelikte olup tarama modeliyle yürütüldü. Çalışma kapsamında; Peyami Safa'nın Yalnızız, Fakir Baykurt'un Onuncu Köy, Kemal Tahir'in Bozkırdaki Çekirdek romanı değerler ve eğitim unsurları açısından taranarak elde edilen veriler doküman incelemesi yöntemiyle analiz edilip araştırma amacına göre sınıflandırıldı. Genç nesillerin yetiştirilmesinde önemli olan değerler ve eğitim kavramlarının romanlardaki yansımaları incelenerek yazarların sahip oldukları değerler ve eğitim anlayışları / felsefeleri karşılaştırıldı. Böylece bu üç roman ve üç yazar bağlamında Cumhuriyet Dönemi'nde yaşanan eğitim-öğretimle ilgili gelişmelere ışık tutulmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
The values related to education have a significiont place in human's life. We have several authors considering the education and the transfer of values as a social responsibility and by means of these they put forth their own educational mentality refering to these matters in their works. For instance Peyami Safa, Fakir Baykurt and Kemal Tahir are some of the well-known authers of whose works refer to the mentality of values and education with their opinions and who contributed to the education and the transfer and values by means of this. The main purpose of this work is to find out the similarities and differences comparing the mentality of values and education in the novels Yalnızız by Peyami Safa, Onuncu Köy by Fakir Baykurt and Bozkırdaki Çekirdek by Kemal Tahir. This work to be called descriptive quality was conducted by the help of model of scanning. The data gained within the scope by scanning Yalnızız by Peyami Safa, Onuncu Köy by Fakir Baykurt, Bozkırdaki Çekirdek by Kemal Tahir was analized and classified according to the purpose with document evaluation method. The writers' values and education understandings / philosophies were compared by examining the values that are important for raising young generations and the reflections of education terms in novels. As a result, ıt was tired to throw a light on the happenings education teaching that occured in Republic Period within the context of these three novels and novelists.