Sosyal hizmet uzmanlarının sürekli mesleki gelişim ihtiyaçları
Social workers' continuing education needs
  1. Tez No: 449548
  2. Yazar: ZEHRA TORTOP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNAY İL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmanın amacı; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı Ankara Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve bağlı kuruluşlarında görev alan sosyal hizmet uzmanlarının sürekli mesleki gelişim konusundaki ihtiyaçlarını incelemektir. Nicel araştırma yönteminin kullanıldığı bu araştırmada, 85 sosyal hizmet uzmanına ulaşılmıştır ve görüşleri soru kâğıdı aracılığıyla yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmış ve değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular söyle özetlenebilir: Araştırmaya katılan sosyal hizmet uzmanlarından mesleki uygulamalarında lisans eğitimini yeterli bulanlar % 41,2 (35 kişi), lisans eğitimini kısmen yeterli bulanlar %34,1 (29 kişi) ve lisans eğitimini yeterli bulmayanların oranı %24,7'dir (21 kişi). Sosyal hizmet uzmanlarının büyük çoğunluğunu oluşturan % 85,9'u (73 kişi) sürekli mesleki gelişimin gerekliliğine inanmaktadır. Araştırmaya katılan sosyal hizmet uzmanlarının sürekli mesleki gelişime yönelik önerileri arasında; yeniliklerin gündeme getirilmesi, eğitimlerin alanında tecrübeli uzmanlar tarafından verilmesi, uygulama ihtiyacını karşılamaya yönelik olması ve eğitim kurumları ile işbirliği ve koordinasyon içerisinde yürütülmesi bulunmaktadır. Araştırma sürekli mesleki gelişime ilişkin önerilerle sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the continuing education needs of social workers working in Provincial Management of Family and Social Policies in Ankara. Quantitative research method is used in this research and evaluations of 85 social workers were received through a questionnaire. The findings obtained from the research can be summarized as the following: 41,2 % (35 person) of social workers were satisfied with their undergraduate education, 34,1% (29 person) were partially satisfied and 24,7% (21 person) were not satisfied with the undergraduate education they had. A great amount of social workers (%85,9) who attended the research stated that they need continuing social work education. Suggestions of social workers on continuing education are to include changes in social work, to be given by experts, to include the need of implementation and to be given with coordination and in cooperation of academy. The dissertation has been concluded with suggestions of continuing professional development.