Çift gelirli ailelerde babaların çocuk yetiştirmeye katılım davranışlarının incelenmesi
Çi̇ft geli̇rli̇ ai̇lelerde babalarin çocuk yeti̇şti̇rmeye katilim davranişlarinin i̇ncelenmesi̇
- Tez No: 449554
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ÖZTOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Sosyal Hizmetler, Home Economics, Social Services
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Araştırma okul öncesi dönemde çocuğu olan çift gelirli ailelerde babaların çocuk yetiştirmeye katılım davranışlarını incelemek, toplumsal cinsiyet rolleri ve evlilik doyumunun babaların çocuk yetiştirmeye katılım durumu ile ilişkisini ortaya koymak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırma kapsamına Ankara ilinin Altındağ, Keçiören ve Çankaya ilçelerindeki okul öncesi kurumlardan tabakalı küme örnekleme yöntemi ile seçilen 3- 6 yaş grubundaki 350 çocuğun, çalışan anne ve babası alınmıştır. Araştırmanın verileri Aile Bilgi Formu, Çocuk Bakımında Baba Katılım Anketi (PICCI), Cinsiyet Rolleriyle İlgili Kalıp Yargı Ölçeği ve Evlilik Yaşamı Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Çocuk Bakımında Baba Katılım Anketi hem anne hem de baba tarafından cevaplanmıştır. Cinsiyet Rolleriyle İlgili Kalıp Yargı Ölçeği ve Evlilik Yaşamı Ölçeği' ni ise sadece baba cevaplamıştır. Araştırma kapsamına alınan ailelerde iki çocuğu bulunanlar (%49,7), çocukları 5 yaşında olanlar (%37,7), okul öncesi dönemdeki çocuklarının cinsiyeti kız olanlar (%61,1), 6-10 yıldır evli olanlar (%56), hem anneler (%42,3) hem de babalar (%41,1) arasında lisans mezunu olanlar ve toplam aylık hane geliri 3501-5000 TL arasında olanlar (%39,4) önde gelmektedir. Babaların %61,7'si 35-54, annelerin %49,7'si 20-34 yaş grubunda yer almaktadır. Çocukların yetiştirilmesine yönelik etkinliklere hem babalar (%67) hem de anneler (%64) tarafından belirtilen baba katılım oranın yüksek ve kısmen de birbirine yakın olduğu görülmüştür. Anne ve babaların yarıdan fazlası (%50,9) çocuğun öncelikli bakım sağlayıcısının anne olduğunu belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been planned and carried out in order to analyze paternal involvement in child rearing in dual income families who have pre-school children and to put forward the relationship between social gender roles plus marriage satisfaction and paternal involvement in child rearing. Scope of the study includes employed parents of 350 children aged between 3 - 6 who are selected through stratified cluster sampling method from the schools providing pre-school education located in Altındağ, Keçiören and Çankaya Districts of Ankara. Data has been obtained by using Family Information Sheet, Paternal Involvement in Child Care Index (PICCI), Stereotype Scale on Gender Roles and Marriage Life Scale. Paternal Involvement in Childcare Index has been answered by both mothers and fathers. Stereotype Scale on Gender Roles and Marriage Life Scale have been answered only by fathers. Among the families within the scope of the study, the following ones are leading: having two children (49,7%), having children aged 5 (37,7%), having pre-school daughters (61,1%),having been married for 6-10 years (56%), having bachelor's degree for mothers (42,3%) for fathers (41,1%) and earning between 3501-5000 TL in total (39,4%). 61,7 % of the fathers are aged between 35-54 while 49,7 % of the mothers are aged between 20-34. It is seen that the levels of paternal involvement in child rearing specified by the fathers (67%) and the mothers (64%) are high and partially close to each other. More than half of the mothers and fathers (50,9%) have stated that the primary care provider of the child is the mother.