Bilgi grafiği tasarımında etkileşimli model uygulaması
Interactive model application in information graphics design
  1. Tez No: 449590
  2. Yazar: SERKAN VURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. SERDAR PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Her an istemli veya istemsiz olarak gerçekleşen etkileşim döngüsünde insanlığın var olma çabasını bilgi savaşlarına dönüştürerek kendini geleceğe taşıma arzusu ile daha çok bilgiye sahip olmanın yolları aranmaktadır. Bu yönde yapılan çalışmaların teknolojik yansımalar doğrultusunda geliştiği görülmektedir. Gelişen teknoloji ile bilgiye daha kolay ve hızlı ulaşmak mümkün olsa da önemli bilginin gözlemlenebilir olması çözümlenmesi beklenen bir konudur. Bilginin görselleşmesi, bilgilendirme tasarımında değerlendirilirken görüntüleme ortamı bakımından çeşitli araçlar kullanılmaktadır. Değişen görüntüleme sistemlerinin etkileşime olanak veren yapıları sayesinde görsel bilginin aktarım ve ulaşımı desteklenmektedir. Görselleştirilmiş bilginin etkileşimli ortamlarda ulaşılabilir olması bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır.“Bilgi Grafiği Tasarımında Etkileşimli Model Uygulaması”adlı bu tez çalışmasında bilgi grafiklerinin kullanım alanlarının anlaşılması ve etkileşimli bilgi grafiklerinin zengin içerikli yapısı incelenmiştir. Bilginin oluşum kaynağından aktarım araçlarına olan süreçlerin değerlendirilmesi yapılmıştır. Bilgilendirme tasarımının kapsamında kalmasından dolayı birinci bölümde bilgilendirme tasarımı hakkında genel bilgilere değinilmiştir. İkinci bölümde bilgi grafikleri üzerinde durulmuştur. Kullanıcı deneyiminde etkileşimin önemli bir yere sahip olması bakımından üçüncü bölümde kullanıcı deneyimi ve etkileşim tasarımına değinilmiştir. Etkileşimli bilgi grafiği modeline ait uygulama tasarımı ve içerik kapsamı ise dördüncü bölümde değerlendirilmiştir. Çalışmanın uygulama konusunu“Göç Yolunda Türkiye”isimli etkileşimli bilgi grafiği oluşturmuştur. Bu konuda elde edilen verilerin gerekli görselleştirmeler halinde hareketli ve etkileşimli olarak dokunmatik yüzeylerde kullanımı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The ways of having more information are being searched with the desire of conveying oneself into the future by transforming the existence efforts of humanity to information wars inside the interaction cycle which occurs any time, intentionally or unintentionally. It can be seen that the studies regarding this subject have been developing in line with the technological reflections. Although it is possible to access information in an easier and quicker way, the important information's being observable is still a subject that is waiting to be solved. While visualization of the information is being evaluated in information sharing design, various assets are being used regarding the screening setting. Thanks to the modified screening systems' structure that permits interactivity, the transfer and transportation of visual information is supported. The visualized information's being available in interactive environments is the subject of this study. In this thesis study named“Interactive Model Application in Information Graphics Design”, understanding the utilization areas of information graphics and the rich content structure of the interactive information graphics are analyzed. The processes from the source of the information to the transferring devices have been evaluated. The general information on information sharing design is touched upon in the first part because the information sharing design is within the scope. In the second part, the information graphics are emphasized. Regarding the interaction's important role in user experience, in the third part the user experience and interaction design is mentioned. And the application design of interactive information graphics model and the scope of the content are evaluated in the fourth part. The application topic for the study was the interactive information graphic named“Turkey on the Migration Route”. The animated and interactive utilization of the information gained in this field is provided on the touch screens as necessary visualizations.