Etkileşimli bilgi grafiği tasarımında hareketli görüntü kullanımı
Using moving image in interactive infographic design
  1. Tez No: 767566
  2. Yazar: MELEK DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. SERKAN VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yeni dönemdeki çoklu ortam teknolojisine uygun tasarımların oluşturulma sürecinde verinin görselleştirilme aşamasında bu oluşturulan düzene uygun farklı yöntemler kullanılmaktadır. Geleneksel yöntemlerden farklılaşarak eklenen bu teknolojik özellikler tasarımlarda kullanılan unsurların çeşitliliğini artırarak verinin sunulma aşamasına hareket, ses, etkileşim kazandırma gibi özelliklerin eklenmesi ile bilginin sunum sürecinde apayrı bir uygulama alanı oluşturmuştur. Hedef kitleye anlatılmak istenen verinin sunulma aşamasında gelişen ortamdaki bu dijital sürece zaman kavramının eklenmesi ile tasarımlarda kullanılan hareketli öğelerin gerekliliği, önemi, farklılığı ortaya çıkmıştır. Verinin sunumunda değişik özellikteki sabit ya da hareketli öğelerin tümünün aynı ortamda kullanılabilmesine olanak tanıyan etkileşimli bilgi grafikleri yeni dönemde tercih edilen yöntemlerden biridir. Her teknolojik ilerleme verilerin gelişmesini olumlu etkilemiş gözükse de oluşan erişim kolaylığı ile bilgi daha hızlı yayılarak karmaşıklaşan bilgi yığınları oluşturmuştur. Etkileşimli tasarımlar bu bilgi yığınlarının düzene sokulmasına katkı sağlayıp, kullanıcının isteğine anında cevap vererek sonuca kolayca ulaşmasına yardımcı olduğu için tercih edilmektedir. Etkileşimli bilgi grafiği tasarımları alışılmışın dışına çıkarak hedef kitlenin bu zamana kadar varsayılan izleyici konumunu değiştirmeyi amaçlamaktadır. Bu yüzden oluşturulan uygulamada bilgi aktarım sürecine yön verecek olan kullanıcıları bu sisteme dahil etmiştir. Taşınabilir ortamların yaygınlaşması ile kullanıcı bilgiye oluşturulan gelişmiş uygulamalardan anında erişmek istemektedir. Bu araştırmanın temelinde incelenen etkileşimli bilgi grafiklerinin oluşturulma süreciyle, kullanıcının bilgiye doğru etkileşimle erişilebilmesini sağlamayı amaçlamaktadır. Etkileşim tasarımlarında hareketli unsurların kullanılabilir oluşu kullanıcının dikkatini çekip bilgiyi görsel, işitsel, metinsel bir bütün olarak görme imkânı sunmaktadır. Bu çalışmanın ikinci bölümünde bilgi grafiklerinin genel tanımları, yöntemleri, üçüncü bölümde hareketli görüntünün gelişimi, oluşturulma süreci unsurları, uygulama teknikleri, dördüncü bölümde etkileşim kavramı, tasarımı, etkileşimli bilgi grafiği tasarım süreci, önemi incelenmiş, beşinci bölümde ise tez araştırma konusunda ulaşılan bilgiler ile etkileşimli bilgi grafiği tasarımında hareketli unsurların kullanıldığı bir uygulama tasarım çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the process of creating designs suitable for the multimedia technology in the new period, different methods are used in accordance with this created order in the visualization phase of the data. These technological features, which were added by differentiating from the traditional methods, increased the diversity of the elements used in the designs and created a completely different application area in the presentation process of the information by adding features such as movement, sound and interaction to the presentation stage of the data. With the addition of the concept of time to this digital process in the developing environment during the presentation of the data to be explained to the target audience, the necessity, importance and difference of the moving elements used in the designs have emerged. Interactive infographics, which allow the use of all fixed or movable elements with different properties in the same environment in the presentation of data, are one of the preferred methods in the new period. Although every technological progress seems to have positively affected the development of data, information has spread faster with ease of access, creating complex information stacks. Interactive designs are preferred because they contribute to the organization of these information stacks and help the user to reach the result easily by responding to the request instantly. Interactive infographic designs aim to change the target audience's default audience position by going beyond the ordinary. In the created application, users who will guide the information transfer process are included in this system. With the spread of portable media, the user wants to access information instantly from the developed applications. The process of creating interactive infographics, which is examined on the basis of this research, aims to ensure that information can be accessed with the right interaction. The use of movable elements in interaction designs attracts the user's attention and offers the opportunity to see the information as a visual, auditory and textual whole. In the second part of this study, the general definitions and methods of information graphics, in the third part the development of the moving image, the elements of the creation process, application techniques, in the fourth part the concept of interaction, its design, the interactive infographic design process and its importance were examined. An application design study was carried out in which movable elements were used in the design of interactive infographics.