Mirasın paylaşılmasından sonra mirasçıların müteselsil sorumluluğu
Joint liabilty of heirs after partition of the heritage
  1. Tez No: 449602
  2. Yazar: NESİBE GÜLGÜN DALKILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE TOLUNAY OZANEMRE YAYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Miras bırakanın ölümüyle miras bırakanın şahsına bağlı olmayan ve intikale elverişli hak ve borçları mirasçılara geçmektedir. Miras bırakanın ölümüyle mirasçılar arasında tüzel kişiliğe sahip olmayan miras ortaklığı oluşmaktadır. Miras ortaklığı mirasın elden paylaşılması, yazılı paylaşma sözleşmesi ile paylaşılması veya paylaşma davası ile sona ermektedir. Tezimizin konusunu mirasın paylaşılmasından sonra mirasçıların müteselsil sorumluluğu oluşturmaktadır. Mirasçılar, tereke borçlarından ve tereke borçlarına dahil olan miras bırakanın borçlarından alacaklılara karşı miras ortaklığının kurulmasından itibaren müteselsil sorumludurlar. Mirasçıların müteselsil sorumluluğu mirasın paylaşılmasından sonra da devam etmektedir. Mirasçıların sorumluluğu üçüncü kişilere karşı sorumluluğu olmakla birlikte mirasçıların birbirlerine karşı da sorumlulukları bulunmaktadır. Mirasçılar, birbirlerine karşı zapta karşı tekeffülden, ayıba karşı tekeffülden ayrıca alacağın varlığından ve borçlunun ödeme gücünden dolayı sorumlulukları bulunmaktadır. Mirasçılar, şahsından doğan kişisel def'i ve itirazları yahut bütün mirasçılar bakımından ileri sürülebilecek ortak def'i veya itirazları ileri sürme hakkına sahiptir. Mirasçıların müteselsil sorumluluğu, iki şekilde sona ermektedir. İlk olarak mirasçılar arasında, borçların paylaşılmasına veya mirasçılardan bir veya birkaçına yüklenmesine ilişkin sözleşme yapmaları durumunda ilgili sözleşmeye alacaklının rıza göstermesi durumunda mirasçıların müteselsil sorumluluğu sona erer. İkinci olarak ise mirasçılar tereke borçlarına ilişkin olarak, tereke borçlarının paylaşılması veya ilgili borcun mirasçılardan birine veya birkaçına yüklenmesine dair bir anlaşma yapmamaları durumunda ya da böyle bir anlaşma yapılmasına rağmen ilgili anlaşmaya alacaklının rıza göstermemesi durumunda paylaşmanın gerçekleşmesinden itibaren, o tarihte ilgili borç muaccel hale gelmemişse, ilgili borcun muaccel hale gelmesinden itibaren beş yıllık sürenin dolması ile sona erer.
Özet (Çeviri)
With the death of legator, the cessible rights and obligations which are not related with the legator will transferred to the heirs. With the death of legator, there will occur a heritage partnership between the heirs which will not be legal entity. This heritage partnership ends with a written contract, with a case of elimination of joint ownership or portion of the heritage by hand. The theme of our thesis is build up of the topic“joint liability of heirs after partition of the heritage”. The Heirs, are joint liable for the obligations of the heritage and the obligations of the legator which are included in heritage obligations. The joint liability is also continuing after the elimination of joint ownership. The heirs are responsible not only to each other but also to the strangers. The heirs are responsible to each other for quiet enjoyment; defect liability and also debtor's ability to pay and existence of claim. The heirs have a right to make the plea and abjections thar can be alleged with regard to person himself or all the heirs themselves. The joint liability of heirs ends in two ways. First, if the heirs make a contract between themselves which is explaining they will share the obligations or they will burden the obligations to one or more than one person and the obligee assents this contract, than the joint liability will end. Second, related with the heritage obligations, if the heirs does not make a contract between themselves which is explaining they will share the obligations or does not make a contract which is explaining they will burden the obligations to one or more than one person or even they make an agreement and the obligee refuses, beginning from the partition of the heritage, if the related obligation will not be payable at this date, the joint liability will end after five years when the obligation will be payable.