The effect of energy import from Russia on Turkey's current account deficit
Rusya'dan ithal edilen enerjinin Türkiye cari açığına etkisi
- Tez No: 449606
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Türkiye'nin enerji ithal etmesi ülkenin cari açığını çok fazla etkilemektedir. Bu tezde Rusya'dan ithal edilen enerjinin Türkiye'nin cari açığına nasıl olumsuz şekilde etkilediğini inceledim. Öncelikle enerji ekonomisinin ne olduğunu ve bunun Rus uluslararası ilişkilerindeki öneminden bahsedilmiştir. Daha sonra Rusya'dan ithal edilen enerji miktarları ve Rusya – Türkiye arasındaki ana ekonomik endeksler gösterilmiştir. Ekonometrik methodda öncelikle birim kök testi değişkenlerin durağınlığını kontrol etmek için kullanılmıştır. En Küçük Kareler (EKK) yöntemi ile de nihai model bulunmuştur. Çıkan sonuçlar ve oranlar ile Rusya'dan ithal edilen enerjinin Türkiye'nin cari açığını olumsuz etkilediğini anlayababiliriz. Ampirik sonuçlar ve ekonometrik model enerji ithalatı arttıkça cari açığın arttığını desteklemektedir. Bunun yanında, ülkemizin Rusya'ya enerji ihracı arttıkça da cari açığımız küçülmektedir. Yüksek enerji talebi nedeniyle Reel Gayri Safhi Yurtiçi Hasılamız (GSYİH) yükseldikçe, ülkemizin cari açığı da artmaktadır. Türkiye cari açığını ile Rusya'ya olan bağımlılığını azaltmak istiyorsa kendi yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Turkey's energy import effects hugely to its current account deficit. In this thesis, I examined how import of Russian energy affected Turkish current account deficit negatively. Firstly, I mentioned that what energy economy is and its importance of Russian international relations. Then, I showed import levels of energy and all main economic indexes between Russia and Turkey. In my econometric method I used unit-root tests for variables to check their stability. Then Ordinary Least Square method was used to find the final model. With these numbers and ratios, we can clearly understand that Turkish current account deficit is affected negatively by energy import volume from Russia. Empirical results and econometric model also supported that when energy import increases, Turkish current account deficit also increases. In contrast, if Turkey sells energy products to Russia, Turkish current accunt deficit decreases. When Real Gross Domestic Product (GDP) increases, Turkish current account deficit also increases because of high demand of energy. In order to decrease national current account deficit and dependancy from Russia, Turkey should use its natural renewable resources.