Gümrük Birliği sonrası demir-çelik sektörünün Avrupa Birliği'ne uyumu
The Adaptation of stel industry to European Union after Customs Union
  1. Tez No: 99749
  2. Yazar: TÜRKAN ELİF ARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA AYTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Dünyanın refah toplumu olma yolundaki çabalannda, ülkelerin demir-çelik üretim ve tüketimlerinin önemli bir yeri vardır. Çünkü, kişi başına demir-çelik üretim ve tüketim rakamları en etkin gelişmişlik göstergesidir. Araştırmanın konusunu“Gümrük Birliği Sonrası Demir-Çelik Sektörünün Avrupa Birliğine Uyumu”oluşturmaktadır. Bu doğrultuda, ülkemiz demir- çelik sektörünün mevcut durumu, dünyada ve Avrupa Birliği Ülkelerinde demir-çelik sektörü, Avrupa Birliği, Gümrük Birliği ve Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu üzerinde durulmuş, sektörün Avrupa Birliği'ne uyumu doğrultusunda yapması gerekenler, sektörde yaşanan sorunlar ortaya konarak, çözüm önerileri geliştirilmiştir. Ülkemizde 1963 yılında 547 bin ton olan ham çelik üretimi, 1967 yılında 1,246 bin ton, 1972 yılında 1,402 bin ton, 1977 yılında ise 1,902 bin tona ulaşmıştır. 1980 yılından sonra ise sektörde 4,2 milyon ton olan ham çelik üretim kapasitesi, 1980'den itibaren faaliyete geçen kuruluşlar ile ekonomik yapıdaki gelişmelere parallel olarak büyük bir artış göstermiştir. Bugün Türkiye'de kapasiteleri 100 bin ton ile 2 milyon ton arasında değişen, 15'I özel kesime ait 17 ark ocaklı tesis ve kapasiteleri 1 milyon ton ile 3 milyon ton arasında değişen 3 entegre tesis mevcuttur. Türkiye'nin 1998 yılında 19,9 milyon ton olan ham çelik üretim kapasitesinin %70'ini ark ocaklı tesisler, %30'unu entegre tesisler oluşturmaktadır. VIISektörün 1999 yılı toplam ham çelik üretimi ise 14,320 bin ton olarak gerçekleşmiştir. 1998 yılı dünya ham çelik üretimi 1997 yılında %2,3 gerileyerek, 761,428 bin ton olmuştur. Güneydoğu Asya fmansal krizi, 1997 yılında dünya çelik üretimi artışını durduramamasına rağmen, özellikle 1998'in ikinci yarısında etkisini hissettirmiştir. Üretimdeki gerilemenin diğer önemli nedenleri olan Rusya ekonomik krizi ve Brezilya'da yaşanan mali kriz, dünya pazarlarında karışıklığa, arz dengesizliğine ve düşük fiyatlara sebebiyet vermiştir. 25 Temmuz 1996 tarihinde,“Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Kömür Çelik Topluluğa Arasında Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğunu Kuran Anlaşmanın Yetki Alanına Giren Ürünlerin Ticareti ile İlgili Anlaşma”imzalanmış ve 1 Ağustos 1996 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Anlaşma, Gümrük Birliği çerçevesinde sanayi ürünü olarak tanımlanan demir- çelikten mamul ve yarı mamul ürünlerde vergiler sıfırlanırken, AKÇT kapsamındaki hammaddenin gümrük vergisi uygulanarak koruma kapsamında tutulmasının ticari ve iktisadi olarak sürdürülemeyeceğî düşüncesiyle imzalanmıştır. AKÇT ürünlerinin serbest ticaretini hedefleyen Anlaşma, Türkiye ve AB arasında sözkonusu ürünlerde uygulanan ' gümrük vergileri ve eş etkili vergilerin kaldırılması, miktar kısıtlamalarına son verilmesi, rekabet, birleşmeler ve devlet yardımları konusunda hükümler içermekte, antidamping ve korunma işlemlerinde izlenecek kuralları belirlemektedir. VIIITürk demir-çelik sektöründe AKÇT ile imzalanan anlaşma doğrultusunda yapılması gerekenlerin yanında, sektörde çözüm bekleyen sorunlar da yer almaktadır. Sektördeki en büyük sorun yapısal bozulduktur. Gelişmiş ülkelerde %40-%60 olan uzun-yassı mamul üretim oranları, ülkemizde %80-%20 şeklindedir. Bu dengesizliğin giderilmesini teminen, uzun ürün fazlasının ihracı, yassı ürün ihtiyacının ise ithali gerekmektedir. Ayrıca, bu dengesizliğin giderilebilmesi için, yassı mamullerde ve kaliteli çelikte yatırımlar en geniş şekliyle teşvik edilmeli, uzun ürünlerde ise sadece modernizasyon ve rehabilitasyon yatırımları ile sınırlı tutularak, arz-talep doğrultusunda ürün çeşitlendirmesi teşvik edilmelidir. Ayrıca, gündemdeki özelleştirmeler geciktirilmeden tamamlanmalıdır. Demir-çelik üretim girdilerinin yükselen maliyetleri,' demir-çelik ürünlerinin rekabet gücünü menfi yönde etkilemektedir. Bu sebeple, üretim girdilerinin dünya fiyatları ile temini zorunluluk arzetmektedir. Elektrik enerjisi üzerinde sektörle ilgili olmayan fon ve kesintilerin kaldırılması gerekmektedir. Ülkemize fiyatı düşük, kalite ve standartı belirsiz mamul ve yarı mamul ürün ithalatı mevcuttur. Bu tür ithalatı önleyici tedbirler alınmalı, bu maksatla“ithal öncesi yeterlik belgesi”, ve“ihtisas gümrükleri”' uygulamasına işlerlik kazandırılmalıdır. İhracatı destekleyici şekilde, Eximbank kredi limitleri artırılmalı ve krediler için aranan teminat mektubu oranları, maliyetlerin asgariye indirilmesini IXteminen, üretici ihracatçılara kolaylık sağlayacak şekilde makul bir seviyeye düşürülmelidir. Ayrıca yeni pazar arayışlarına finansal destek sağlanmalıdır. Kalite, standart ve verimlilik imkanlarının artırılması suretiyle rekabet edebilir fiyat politikalarının oluşturulması açısından, AR-GE ve çevre ile ilgili üretici kuruluşlara çok yönlü destek verilmelidir. X
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The production and the consumption of iron and steel have an important place in the effort of being a prosperity society of the world. The level of production and consumption of steel per person is the indicator of the level of development. The subject of the research is“ The Adaptation of Steel Industry To European Union After Customs Union ”. In this direction, the present situation of steel industry in Turkey, in European Union and in the world is examined; the subject of European Union, Customs Union and European Coal and Steel Community are explained; the things that should be done in the industry in adaptation to European Union are clarified and the solution to the problems in steel industry is examined. In 1963, the production of crude steel in Turkey was 547 thousand ton. In 1967, it was 1.246 thousand ton, in 1972 it was 1.402 thousand ton, and in 1977, it was 1.902 thousand ton. After 1980, in parallel with the establishments of new plants and the development in the economic situations, 4.2 million ton of crude steel production capacity reaches large amount. Today, there is a 17 electrical arc furnaces plant that 15 of them is private with the capacity of 100 thousand ton to 2 million ton and 3 integrated plant with the capacity of 1 million ton to 3 million ton. In Turkey, the crude steel production capacity was 19.9 million ton in 1998. The share of electrical arc furnaces was %70 and the share of integrated plant was XI%30 in capacity. The total production of steel in Turkey in 1998 was 14.320 million ton. In 1998, the total of world crude steel production was 761.428 thousand ton that fallen down at %2.3 in comparison to 1997. The Southeast Asia financial crisis did not stop the increase in worlds steel production in 1997 but it showed its effect in the second half of 1998. The other reasons in the decrease of production that economic crisis in Russia and financial crisis in Brazil caused trouble in world market, imbalance in supply and low prices. At 25th July of 1996, the Treaty of the trade of the products that are in the authority field of the agreement that builds the European Coal and Steel Community is signed between the Turkish Republic and European Coal and Steel Community. It came into force at 1st of August of 1996 by publication in Official Paper. The treaty was signed with the consideration of keep the raw materials that are comprised in ECSC by applying custom tax will not be maintained either commercially nor economically while the taxes were leaved in steel product and semi product that are defined as industrial product in the frame of Customs Union. The treaty which aimed the free trade of the ECSC products has rules as to leave the custom taxes and other matched taxes in the products between Turkey XIIand European Union; to leave restriction in quantity; rules in competition, merging, government aid, antidumping and protection» There are also problems in Turkish steel industry beside to adapt the industry to European Union. The biggest problem in the industry is the structural trouble. The long-flat product production ratios in developed countries are %40-%60. In Turkey these ratios are %80-%20 respectively. In order to solve this structural trouble, the surplus in long product is exported and the shortage in flat product is imported. Also, while investments in flat products and qualified steel should be encouraged, only modernization and rehabilitation investment should be done in long product. The other thing that can be done is to encourage diversification in product in direction of supply and demand. The increase in cost of the inputs of iron and steel has a negative effect on the competitiveness on the iron and steel products. Because of that, it is necessary to ensure the production inputs with the world's price. Also, the reductions on the electrical energy that are not related with the industry should be removed. In Turkey, there is an existence of the import of product and semi product with low price and indefinite quality. In order to prevent from such imports, the application of qualification certificate before import and specialized customs should be done. Furthermore, the credit limits in Eximbank should be increased and the ratios in credit letter should be decreased. XIIIAlso, financial aid should be given for new market search. In order to increase the quality, standard and efficiency of resources, producer company's should be supported. XIV