Türkan İldeniz'in hayatı, sanatı ve eserleri üzerinde bir inceleme
A study on Türkan İldeni̇z's life, art and work's
- Tez No: 449619
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATEM TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatında şiir türünde eserler vermiştir. Bu çalıŞmada Türkan İldeniz‟in hayatı ve eserleri incelenerek sanatı, şairliği, şiir anlayışı, dil ve üslup özellikleri incelenmiştir. Şiirleri konu ve izlekler açısından ayrıntılarıyla değerlendirilerek sınıflandırılmıştır. Türkan ildeniz‟in şiirleri hayatında yer eden olay ve kişilerin şiirlerine yansımasına dikkat edilerek ele alınmıştır. Bulunduğu dönem içindeki toplumun siyasi ve sosyal yapısı göz önünde bulundurulmuş ve bu konuları şiirlerine nasıl yansıttığı irdelenmiştir. Şair hakkında dergilerde, gazetelerde ve kitaplarda yazılan eleştiriler de çalışmamızda bize yol gösterici olmuştur. Bu çalışmada İldeniz‟in kitaplarındaki şiirleri dışında Varlık, Hisar, Dost, Seçilmiş Hikâyeler, Yelken, İnsancıl gibi süreli yayınlarda yayınlanmış şiirlerinin künyeleri verilmiştir. Böylece şairin süreli yayınlarda kalan şiirleri ortaya çıkarılmıştır. Bunun yanı sıra şairin dosya halinde yayınlanmayı bekleyen üçüncü şiir kitabındaki şiirler de incelenerek çalışmaya dâhil edilmiş, değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışmamızda 1956‟da süreli yayınlar ile edebiyat dünyasına ilk adımını atan Türkan İldeniz‟in Türk şiir tarihindeki yeri ve Türk şiirine yaptığı katkıları tespit edilmeye çalışılmışır.
Özet (Çeviri)
During the republic time in Turkısh Literatüre, Türkan Ġldeniz left some works as regards the poem genre. In this work, the life of Türkan Ġldeniz and his artistic works – including his versification, the understanding of his poems, the language and his particular style – have been studied. The subject at the poems and their elements have been categorized and evoluated in details. In the care of Türkan Ġldeniz‟s poems, a particular attention has been paid to the reflection of the places, events and the persons. During the period where the political and social structure have to be consired, his poetry discusses about the issues. The studiesabout the poet that have been written in magazines, newspapers and, boks guided us. Aport from Ġldeniz‟s poems, his boks that have been published in peridicate, mention the asset, the fortress, the friendship, some selected stories, sailing and Humanısm. Thus the remaining writings were rewouled thrugh those periodicals. It includes the poems in the third book of poetry expected to be published and that will be examined in this work. According to thesis, the 1956 periodicale and the international literatüre, the first man known as Türkan ildeniz tried to give a place to this genre in the history of turkısh poetry thanks to his works.