Trabzon vilayeti salnamelerinde Giresun (1869-1904)
Giresun in the yearbooks of Trabzon province (1869-1904)
- Tez No: 449621
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET ÖZMENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Vilayet salnamelerinde; vilayetlerin idari örgütlenmeleri, ekonomik faaliyetleri, nüfusu, eğitim durumu vb. konularda bilgiler verildiğinden dolayı şehir tarihçiliği açısından önem arz etmektedirler. Trabzon Vilayeti Salnamelerinde Giresun'un bugünkü il sınırları dahilinde, Giresun, Tirebolu ve Görele kazalarının olduğu görülmektedir. Bu durumdan ötürü de Giresun tarihinin Trabzon Vilayeti Salnamelerinin yayınlandıkları tarih olan 1869-1904 arasında açıklanması bakımından değerli kaynaklardır. Bu çalışma ile Giresun'un bugünkü il sınırları içerinde yer alan bölgelerin ana kaynak olarak Trabzon Vilayeti Salnamelerinin sunduğu bilgiler ışığında ve diğer kaynaklardan da yaralanarak 1869-1904 arasındaki durumu incelenerek açıklanmaya çalışılmıştır. Bu çalışma sonucunda; Giresun'un 1869-1904 yılları arasındaki coğrafi, fiziki, demografik, idari, iktisadi, adli ve askeri yapısı ile ilgili birtakım verilere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
An province yearbook provides information about the administrative organizations, economic activities, population and educational background, etc., so it has an importance for historiography. İn the yearbooks of the Trabzon province Giresun, Tirebolu, and Görele townships are within the Giresun's city boundaries at the present time. These are valuable sources of information because the history of Giresun is explained between 1869 and 1904 that is the publishing date of Trabzon province yearbook. İn this study, the areas of the Giresun that are located in current provincial boundaries and the position of the Giresun between 1869-1904 are tried to analyse and explain based largely on the Trabzon province yearbooks and the other sources. After these researches, historians reached some informations such as; the geogrophical position of the Giresun between 1869-1904, physical, demograpic, executive, financial, forensic and military structure.