Trabzon vilayet salnamelerine göre Lazistan sancağı: Eğitim-kültür ve idari yapı (1869-1904)
lazistan district according to trabzon province annuals: Education-Culture and administrative structure (1869-1904)
  1. Tez No: 492303
  2. Yazar: CEVAT ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
“Trabzon Vilayet Salnamelerine Göre Lazistan Sancağı: Eğitim-Kültür ve İdari Yapı”adlı tez çalışması 1869-1904 yılları arasını kapsamaktadır. Çalışmada yirmi iki cilt Trabzon Vilayet Salnameleri tek tek incelenerek Lazistan Sancağı ile bilgiler yorumlanarak bu tez çalışması oluşturulmuştur. Trabzon Vilayet Salnameleri dışında Maarif Salnameleri de incelenerek Lazistan Sancağı'nın eğitim- öğretim kısmına ışık tutulmuştur. Tez çalışması yerel tarih açısından kapsamlı bir çalışma olmakla birlikte bölgenin tarihi coğrafyasını bir bütün olarak ortaya koyan çalışmaların yetersiz oluşu tez çalışmasının önemini daha da arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
“Lazistan District According to Trabzon Province Annuals: Education – Cultural and admınıstıratıve structure ”called dissertation includes years between 1869 – 1904. In the process of this study 22 volumes of Trabzon Province Annuals have been studied one by one. By interpreting knowledge about Lazistan district this dissertation has been conducted. Apart from Trabzon Province Annuals, Education Annuals have also been studied and it shed light on education in Lazistan District. The Dissertation is not only extensive in terms of local history but also, insufficiency of the studies about historical geography of the region makes it more important.