XIX. yüzyılda Trabzon Vilayetinde eğitim (vilâyet salnamelerine göre)
The education in Trabzon at the 19th century
- Tez No: 205804
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUAMMER DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
XIX. yüzyılda Trabzon Vilâyeti'nde açılan yeni okulların incelendiği buaraştırmada, yapılan ıslahatlarla birlikte sıbyan mekteplerinin aldığı son durum ileözellikle Tanzimat'tan itibaren açılmaya başlanan yeni okullar ele alınmayaçalışılmıştır.Çalışmanın ilk bölümünde Osmanlı maârif sisteminden bahsedilerekbunun Trabzon'daki etkileri üzerinde durulmuştur. Bu bölümde ayrıca maârifinmalû durumundan da bahsedilmiştir.kinci bölümde; Osmanlı maârif sisteminin temelini oluşturanilköğretimden bahsedilmiştir. Burada Trabzon'da açılan ilk iptidaû mekteplerikonu edilmiştir.Üçüncü bölümde; modern eğitim sisteminin temelini oluşturmasıdüşüncesiyle açılan rüştiyelerin gelişimine yer verilmiştir. Ayrıca rüştiyemektepleri ve askeri rüştiyeler incelenmeye çalışılmıştır.Dördüncü bölümde idadûlerden, beşinci bölümde darülmuallimûnlerden vealtıncı bölümde de gayrimüslim Osmanlı mekteplerinden bahsedilmiştir.Çalışmada, aralıklarla 22 cilt olarak basılan Trabzon Vilâyet Salnameleriesas alınmıştır.Osmanlı modernleşmesini sağlamakta önemli bir görevi yerine getirenyeni okullar Trabzon'da da bu konuda önemli gelişmeler sağlamıştır.Yapılan tümıslahatlar Osmanlı Devleti'nin yıkılışına engel olamamış; ancak TürkiyeCumhuriyeti'ni kuran aydınların ortaya çıkmasına katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research discussing the new schools which were opened in Trabzon at the 19thcentury, the last conditions of the primary schools and especially the new schools which wereopened with the administrative reforms were tried to be discussed.At the first part of the research the Ottoman Education System and its effects in Trabzonwere discussed. Besides, the financial conditions of the Education were examined.At the second part the primary schools which formed the origin of the OttomanEducation System were mentioned. Here, it was also talked about the ptidaû schools which wereopened in Trabzon.At the third part the junior high schools which formed the origin of the modern educationsystem and their progress were discussed. In this part the junior high schools and military schoolswere tried to be observed.At the fourth part the senior high schools, at the fifth part teachers training schools and atthe sixth part the Ottoman schools were discussed.The study was based on the Trabzon province yearbooks which were publishedintermittently in 22 bindings.The new schools which fulfilled a very important duty to make the Ottoman Empiremodern also obtained a very important progress in Trabzon. However, the reforms couldn?tprevent the Ottoman Empire from destroying but they assisted in revealing the intellectuals whofounded the Republic.