Selahattin Batu'nun hayatı, sanatı ve şiirleri üzerinde bir inceleme
A study on Selahatti̇n Batu's life, art and poetries
  1. Tez No: 449625
  2. Yazar: ÇAKIR ZENGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATEM TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Selahattin Batu, Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı'nda şiir, gezi yazısı, deneme ve tragedya türlerinden eserler vermiştir. Bu çalışmada öncelikle Selahattin Batu'nun hayatı ve eserleri incelenmiş, daha çok şiirleri üzerinde durulmuştur. Selahattin Batu'nun şiirleri konu ve öğeler açısından değerlendirilmiş ve sınıflandırılmıştır. Selahattin Batu'nun şiir anlayışı ve sanatı üzerinde değerlendirmeler yapılmış; dil, anlatım ve üslubu incelenmiştir. Bu çalışmada Selahattin Batu'nun Varlık, Hisar, Türk Dili, Çağrı, İstanbul, Ulus gibi süreli yayınlarda yayınlanan şiirleri ile yazıları künye olarak verilmiştir. Böylece Selahattin Batu'nun dergi ve gazetelerde kalan birikimi ortaya çıkarılmak istenmiştir. Ayrıca Selahattin Batu'nun sağlığında yazdığı, fakat yayınlatamadığı bazı eserlerine de araştırmamız sonucunda ulaşılmıştır. Bu çalışma hazırlanırken Selahattin Batu'nun eserleri dışında süreli yayınlarda yayınlanan yazıları ve hakkında yazılan eleştiriler doğrultusunda değerlendirmeler de yapılmıştır. Çalışmamızda Selahattin Batu'nun Türk Edebiyatı'nda öncelikle şair, deneme yazarı, seyyah ve manzum dram yazarı olarak bütün yönleriyle tanınması amaçlanmıştır. Ayrıca bir zootekni profesörü olan Selahattin Batu'nun Türk Edebiyatı'nda kayda değer bir yeri olduğu kanıtlanmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Selahattin Batu, had composed literary works like poetry, travel writing, essay and tragedy in the Republican period of Turkish Literature. This dissertation presents a study of the work of author Selahattin Batu within the context of specially his poetries. His poetries are reviewed and classified according to subjects and also components and evaluated about linguistic performance and literary. In this study, Selahattin Batu's poetries and essays which are published in Varlık, Hisar, Türk Dili, Çağrı, İstanbul, Ulus are specified as tag. By this way, his knowledge which is just published on periodical journal is also reveal. Some performance that he composed but could not published on during his life, also reached by our detailed research. We also made evaluations, besides Selahattin Batu's literary works also concerning periodical editions and reviews about him. Our purpose, first of all was to present Selahattin Batu as being an author of essay, traveller and author of poetic drama. Seperately, it was also aimed to prove that Selahattin Batu's who is professor of zoetechnic at the same time importance in Turkish Literature.