Euripides'in Helene ve Selahattin Batu'nun Güzel Helena eserlerinde mitik unsurların karşılaştırılması
Comparasion of mythical factors in the works Eurpides' Helene and Selahattin Batu's Güzel Helena
  1. Tez No: 323469
  2. Yazar: ÜLFET DAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SEMERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZETEURİPİDES'İN HELENE ve SELAHATTİN BATU'NUN GÜZEL HELENA ADLI ESERLERİNDE MİTİK UNSURLARIN KARŞILAŞTIRILMASIDAĞ, ÜlfetYüksek Lisans- 2012Karşılaştırmalı Edebiyat Anabilim DalıKarşılaştırmalı Edebiyat Bilim DalıDanışman: Yrd. Doç. Dr. Mehmet SEMERCİBu çalışmada amaç, Antik Yunan ve Türk tragedyalarına ait iki eseri mitik unsurlar açısından karşılaştırmaktır. Antik Yunan edebiyatından Euripides'in Helene ve Türk edebiyatından Selahattin Batu'nun Güzel Helena adlı eserlerinde yer alan mitik unsurlar metinlerarası yöntem kullanılarak Karşılaştırmalı Edebiyat Bilimi verileri ışığında karşılaştırılacaktır.Euripides ve Selahattin Batu'nun bu çalışmada incelenen tragedyalarında konu ve figürlerin ortak, benzer ve farklı yanları belirlenerek, iki eser arasındaki yazınsal ilişkinin ortaya çıkarılması hedeflenmektedir.Araştırmanın sonucunda, incelenen eserlerin mitik unsurları benzer biçimde ele aldıkları ve iki yazarında kendi dönemlerini, toplumsal yaşamlarını ve değerlerini eserlerinde yansıttıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTCOMPARISON OF MYTHICAL FACTORSIN THE WORKS EURIPIDES? HELENE AND SELAHATTIN BATU?S GÜZEL HELENADAĞ, ÜlfetMaster Thesis- 2012Comparative Literature DepartmentAdvisor: Ass. Prof. Dr. Mehmet SEMERCİThe aim of this study is to compare two plays which belongs to Ancient Greek and Turkish tragedies in terms of mythical factors. Euripides? Helene from Ancient Greek literature and Selahattin Batu?s Güzel Helena from Turkish literature will be compared by using intertextuality and comparative literature approach.It is aimed to demonstrate literary relationship between these works by determining the similar and different characteristics in the plays studied.As a result of the study, it has been concluded that the mythical factors were discussed similarly in the studied works and both writers reflected their periods, social lives and values to the works.