Bıttım (Siirt) kabuğundan elde edilen aktif karbon ile boyar maddelerin giderilmesi the elimination of dyes with activated carbon derivered from shell of pistacia terebinthus (Siirt)
- Tez No: 449650
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET SELÇUK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada; adsorban madde olarak Bıttım kabuğundan elde edilen aktif karbon kullanılmıştır. Aktif karbon ZnCl2 ile kimyasal aktivasyona tabii tutulmuştur. BET yüzey alanı 1020,4878 m2/g olarak ölçülmüştür. Boyarmadde olarak Methylene Blue ve Crystal Violet kullanılmıştır. Başlangıç boya derişiminin ve sıcaklığın adsorpsiyon üzerindeki etkisi incelenmiştir. Her iki boyar madde için dört farklı başlangıç derişimi kullanılmıştır. Üç farklı adsorpsiyon izotermine uygunluk araştırılmış olup, Langmuir adsorpsiyon izotermine uyduğu tespit edilmiştir.Üç farklı sıcaklıkta, farklı başlangıç derişimleri ile deneysel çalışmalar yapılarak, kinetik hız modelleri incelenmiştir. Çalışmamızın Pseudo 2. Derece Kinetik modele daha uygun olduğu görülmüştür. Ayrıca termodinamik parametreler hesaplanarak adsorpsiyonun tersinir ve endotermik karakterli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study activated carbon, obtained from Bittim shell, was used as adsorbent material. Activated carbon was prepared by chemical activation with ZnCl2. The BET surface area was measured as 1020,4878 m2/g. Methylene Blue and Crystal Violet were used as dye. Effects of initial dye concentration and temperature on adsorption were investigated. Four different initial concentrations were used for both dyes. Coherence with three different adsorption isotherms were investigated and it was found that results comply with the Langmuir isotherm. Kinetic rate models were examined experimentally for three different temperatures with different initial concentrations. Our study was found to be in beter coherence with the Pseudo second-order model. Also, adsorption was found to be of reversible and endothermic character as a result of thermodynamic parameter calculations.