Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi milletvekili İsmail Hakkı Yılanlıoğlu
A member of parliament in the republican peasant nation's party, İsmail Hakkkı Yılanlıoğlu
- Tez No: 449661
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SERHAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Siyasal Bilimler, Tarih, Biography, Political Science, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Araştırmanın konusu; Kastamonulu siyasetçi, asker, yazar İsmail Hakkı Yılanlıoğlu'nun hayatı ve çalışmalarıdır. Bu çalışmada İsmail Hakkı Yılanlıoğlu'nun eserleri ve siyasî faaliyetleri incelenmiştir. Türk tarihine genel olarak bakıldığında pek çok değerli insanın faaliyetleri ve eserleri ile büyük hizmetlerinin bulunmasına karşın, zaman içinde unutulduğu gözlemlenmektedir. İsmail Hakkı Yılanlıoğlu, farklı alanlarda yaptığı çalışmalar ve hizmetleriyle Kastamonu tarihinde özel bir yere sahiptir. Yapılan bu çalışma, Kastamonulu bir siyasetçinin Meclis çatısı altında yaptığı faaliyetlerin ve edebî eserlerinin toplu olarak verilmesi bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The subject of the research is the life and works of İsmail Hakkı Yılanlıoğlu as a politician, army officer and author. In this study, the achievements and political endeavors of İsmail Hakkı Yılanlıoğlu have been reviewed and analysed. An overview of written Turkish history often reveals that many important and valuable figures have been forgotten in time. İsmail Hakkı Yılanlıoğlu deserves a special place in the history of Kastamonu by his efforts, services and achievements in various fields. The importance of this study can be considered to be its comprehensiveness in presenting altogether the works of poetry and authorship, as well as the commendable patriotic and democratic striving a Kastamonu local has shown in the Turkish Parliament.