Başarılı bir destinasyon oluşturma sürecinde Kastamonu örneği
In process of creati̇ng a successful desti̇nati̇on; The case study from Kastamonu
- Tez No: 449663
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANAN TANRISEVER YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Gidilecek yer anlamı taşıyan destinasyon bir dizi rakip alternatifler arasından seçilecek bir turizm ürünüdür. Sürdürülebilir politika ve planlamalar sayesinde hem yerel halkın hem de ziyaretçilerin memnuniyetini sağlamak başarılı bir destinasyon yönetiminin temel amacıdır. Bu çalışmada da, konunun önemine ilişkin, Kastamonu'nun mevcut durumu, bunun yanında destinasyon haline gelmesi için ve bu destinasyonun sürdürülebilirliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Kastamonu il merkezinde bulunan paydaşların tümü evren bunlar arasında görüşme yapılanlar örneklemdir. Yöntem olarak bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden veri toplama ve görüşme tekniklerinden faydalanılmıştır. Bu kapsamda Kastamonu'nun destinasyon oluşturma kapsamında SWOT analizi yapılarak güçlü ve zayıf yönlerinin tespiti yapılmış, fırsat ve tehditleri belirlenmiştir. Ayrıca yapılan görüşmeler ile Kastamonu il merkezinde oluşturulabilecek destinasyon ve bu destinasyon ile ilgili destinasyon yönetim örgütünün yapısı hakkında paydaşların görüşleri ve önerilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Kastamonu il merkezinde bulunan paydaşların tümü araştırmanın evrenini, il merkezinde bulunan ve görüşme yapılan paydaşlar ise araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında yer alan merkezi yönetim, yerel yönetim, sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve diğer kategorilerinin altında bulunan toplam on altı paydaş ile görüşülmüştür.Araştırma bulgularındaki genel görüş, Kastamonu'nun turizm potansiyelinin yeterli seviyede olmasına rağmen altyapı, tanıtım ve reklam eksikliğinin bulunması sebebiyle destinasyon oluşturulamadığı şeklindedir. Paydaşların bu konu hakkındaki verdiği cevaplardan da anlaşılabileceği gibi, Kastamonu'da oluşturulabilecek destinasyonun paydaşların kendi aralarında olan iletişim eksikliğinden kaynaklandığı söylenebilir. Araştırma sonuçlarının tüm ili kapsamaması araştırmanın sınırlılığıdır. Bundan sonraki araştırmalarda, tüm ili kapsayacak bir araştırmanın gerçekleştirilebilmesi için diğer ilçelerdeki belediyeler ve kaymakamlıklar başta olmak üzere yapılacak araştırmaya turizm ile ilgili tüm paydaşların dâhil edilmesi uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the minuses and pluses of Kastamonu in the process of forming a sustainable destination and reveal the current situation. Owing to the interviews, it was aimed to determine the destination to be created in the city center of Kastamonu as well as the opinions and suggestions of the shareholders on the structure of the destination management organization concerning this destination. While the population of the study consisted of the city center of Kastamonu, the sample of the study consisted of the shareholders interested directly or indirectly in tourism within the city center. The study was conducted by using a semi-structured interview form. Additionally, the study was supported with document analysis, as well. Central administration, local administration, non-governmental organizations included in the study and sixteen shareholders in total under the categories of private sector and others were interviewed. The general opinion in the results of the study was that Kastamonu, despite having sufficient tourism potential, has not constituted a destination due to lack of infrastructure, publicity, and advertisements. As it may be understood from the responses given by the shareholders, it may be asserted that lack of a destination in Kastamonu has been caused by lack of communication between the partners. Concerning the leadership and providing financial resources for the destination management organization to be established in order to gather all these shareholders and provide the sustainability of this destination formed the shareholders stated that the duty should be executed by the central administration. Since the population of the study involves the city center of Kastamonu, only the shareholders in the city center were interviewed. That's why this study does not cover the whole city. In order to conduct a study that would cover the whole province, it would be proper to include primarily the municipalities and district governorships in other districts, and also all the shareholders related to tourism in the study.