Destinasyon markalama sürecinde şehir sloganlarının algılanması: Eskişehir örneği
Perception of city slogans in destination branding process: Eskisehir sample
- Tez No: 472238
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLNUR KARAKAŞ TANDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüz küreselleşen dünyasında şehirler, bölgeler ya da ülkeler yatırımcıları ve ziyaretçileri çekmek adına sıkı bir rekabet halindedirler. Bu anlamda, pazardan daha büyük pay almak isteyen turizm destinasyonlarının doğru bir markalama stratejisiyle, hedefe ulaşmak için çabalamaları gerekmektedir. Gün geçtikçe iç turizm açısından önemli bir pazar haline gelen Eskişehir ili, var olan turizm potansiyelini ortaya çıkararak, ''öğrenci kenti'' imajının yanı sıra, turizm endüstrisinde marka kent olma yolunda hızla ilerlemektedir. Etkin bir marka konumlandırması, destinasyonların daha geniş kitlelere ulaşmasına yardımcı olmaktadır. Bu doğrultuda, destinasyon marka bileşenlerinden logo, sembol ve slogan daha önemli hale gelmektedir. Ziyaretçiler ile destinasyon arasında duygusal bir bağ oluşturmak suretiyle, kente dikkat çekmek tüm paydaşların menfaatine olmaktadır. Sloganlar, bir markayı tanımlayan ve tüketiciyi satın almaya ikna eden kelime gruplarıdır. Bu nedenle, destinasyon kimliğini iyi yansıtan ve pazarlama hedeflerine uygun bir slogan belirlemek, destinasyon markalama çalışmalarının başarılı olmasına büyük katkı sağlayacaktır. Dünyada bir çok destinasyon bir slogana sahip olmakla beraber, New York'la özdeşleşmiş ''I love New York (New York'u seviyorum)'' ve Amsterdam'ın kullandığı ''I Amsterdam (Ben Amsterdam'ım)'' sloganı bu konuda gösterilebilecek nadide örneklerdendir. Bu çalışmada da, ''Şehir Eskişehir'dir'' sloganının ziyaretçiler tarafından nasıl algılandığı incelenmiş olup, sloganın destinasyon markalama sürecinde şehre sağladığı etki araştırılmıştır. Araştırma sonucunda katılımcılar, ''Şehir Eskişehir'dir'' sloganının iyi bir slogan özelliklerini tümüyle karşıladığını belirtirken, sloganın en beğendikleri tarafları olarak; kısa olmasını, kolay hatırlanabilmesini ve kafiyeli olmasını sıralamışlardır. Bunun yanında, her ne kadar olumsuz yaklaşmasalar da, sloganın şaşırtıcılık ve ikna edicilik yanını diğerlerine göre zayıf bulmuşlardır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Marka, Slogan, Şehir Sloganları, Destinasyon Markalama.
Özet (Çeviri)
In today's world which globalizes; cities, regions and nations are in a great competition to attract entrepreneurs and visitors. In this sense, the tourism destinations need to spend effort by a branding strategy to reach their goals. Besides it's student city image, city of Eskişehir which becomes a significant market in terms of domestic tourism day by day, proceeds rapidly to become a brand city in tourism industry by revealing it's existing tourism potential. An active brand positioning, will help the destinations to reach larger mass. In this direction, some of the components of destination brand like logo, symbol and slogan become more significant. Drawing attentions to the city by creating an emotional tie between visitors and destination provides the interests of all stakeholders. Slogans are the sentence groups which introduce a brand and convince the consumers to buy. That is why, designating a slogan which reflects the identity of destination and which is proper for marketing goals, will make a significant contribution to the studies of destination branding to be successful. While several destinations in the world have slogans, the slogan ''I Love New York'' which is identified with New York and the slogan ''I Amsterdam'' which is used by Amsterdam are rare examples that can be shown on this topic. In this study, the perception of visitors against the slogan ''Şehir Eskişehir'dir'' (The City Is Eskişehir) has been examined and the contributions of the slogan to the city during the destination branding process has been investigated. At the results of the research, participants indicated that the slogan ''Şehir Eskişehir'dir'' contains all the elements that a good slogan needs to have. They also indicated that the best parts of the slogan are, it is short and rhymed and easy to remember. Besides that, although they did not have any negative approaches they thought that the slogan's confusedness and persuasiveness are weak when it is compared with others. KEYWORDS: Brand, Slogan, City Slogans, Destination Branding.