Anadolu'da yaygın dua geleneği (Kastamonu örneği)
The common tradition of praying in anatolia (Kastamonu province sample)
- Tez No: 449666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Selçuklulardan itibaren, ağırlıklı olarak İslam Kültür ve Medeniyeti'nin kanatları altına girmiş Kastamonu, ruh ve mana zenginliğini günümüze kadar yaşatmıştır. Bu çalışmamızda amacımız, Anadolu'da yaygın dua geleneğinin Kastamonu'daki izlerini bulmaya çalışmak, ayrıca bu izler üzerinden hem şehrin manevi/ruhani tarafını öne çıkarmak, hem de Kastamonu'nun, özellikle inanç turizmi açısından tanıtımına katkıda bulunmaktır. Dua, dini tecrübenin tezahürüne en sağlam vasıtadır. Bunun için halkın yaptığı dualar, dini bir fenomen olarak araştırmamıza konu edilmiştir. Bundan dolayı, Anadolu'da yaygın dua geleneğinin izleri ile şehrin manevi zenginliğinin ortaya çıkarılmasında, halkın yapmış olduğu duaların tayin ve tespitinin isabetli olacağı düşünülmüştür. Bu araştırmada, Kastamonu'da halkın yaptığı dualar, bu dualarda ortaya çıkan ortak yönler ile yaş ve eğitim gibi değişkenlerin bu dualardaki etkileri, içerik analizine tabi tutarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Having been introduced to predominantly Islamic Culture and Civilization from the time of Seljuks, Kastamonu has maintained its spiritual richness until today. This study aims at finding the traces of the tradition of praying, which is common in Anatolia, in Kastamonu as well as emphasizing and featuring moral /spiritual side of the city through these traces and contributing to the promotion of the city especially in terms of religious tourism. Prayer is the most robust means to the manifestation of the religious experience. For this, the study concentrates on the prayers of people as a religious phenomenon. Therefore, it was thought that it would be appropriate to identify and determine the prayers of the people to reveal the traces of the tradition of praying common in Anatolia and to display the spiritual richness of Kastamonu. In this study, the prayers said by the people of Kastamonu, the common aspects of the prayers, and the effects of such variables as age and the level of education on these prayers were investigated through content analysis.