Doğrudan yabancı sermaye yatırımları T.C. Başbakanlık yatırım destek ve tanıtım ajansı, Bölgesel kalkınma ajansları
Foreign direct investments republic of Turkey prime ministry investment support and promotion agency regional development agencies
- Tez No: 449686
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA YUKSEL ACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Uzun yıllar yaşana savaş dönemleri ve özellikle soğuk savaş döneminin sona ermesi ile tüm dünyada ülkeler arası ilişkilerde büyük artışlar görülmüştür.Bu artışların sonucu olarak her zaman öncelik verilmiş olan siyasal rekabetin yerini ekonomik rekabet almıştır.Artık ülke sınırları içinde değil dünya ekonomisi bu sınırları aşarak küresel bir nitelik kazanmıştır.Tüm bu gelişmeler bakıldığında ise kurulan serbest ticaret bölgeleri ve bölgesel çapta serbestleşen mal ve sermaye hareketlerinin tüm dünyada serbestleşeceğini söylemek artık hayal olarak görülmemektedir.Son yıllarda yaşanan küreselleşmenin sonucu karşımıza büyük önem kazanarak çıkan serbest piyasa ekonomisi ile devletin görevinin bazı noktalarda yeniden yapılandırılmasına yönelik fikirler ve bununla birlikte devletin görevinin ne olmasına gerektiği sorusu ile bizleri karşı karşıya bırakmıştır.Dünya geneline bakıldığında devlet işletmelerinin her gün gelişen teknolojiye ayak uyduramaması,verimli çalışamaması ve dolayısıyla rekabet edememesi artık devletin ekonomi üzerindeki rolünde eskiden beri uygulanan ve kabul görmüş olan müdahaleciliğinin yerine ekonomi üzerinde düzenleyici olması gerektiği görüşünün hakim olmasına yol açmıştır.Bilindiği gibi artık günümüzde ülkeler içe kapalı değil ,bağımsız ve rekabete dayalı ve ihracata yönelik ekonominin geliştirilmesi çabası içindedirler.Özellikle gelişmekte olan ülkeler gelişmiş ülkelerdeki refah seviyelerini yakalayabilmek için öncelikle işsizliğe çare bulmak ,dış ticaret açıklarını kapatabilmek için üretim yapmak ve ürettiklerini ihraç etmek zorundadırlar.Bilindiği gibi üretim yapabilmek içinde yatırım gerekmektedir.Diğer gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de en büyük sorunların başında sermaye birikim yetersizliği gelmektedir.Söz konusu ileri teknoloji ile rekabet edilebilir düzeyde yatırımlar gerçekleştirebilmek için ülkenin sahip olduğu kaynakların yanında yabancı kaynak ve yabancı sermayeye de ihtiyaç duyulmaktadır.Bu hiçbir zaman lokal değerlerin göz ardı edileceği anlamına gelmemelidir.Burada ülke rekabet gücünü arttırabilmek için yabancı doğrudan yatırımlardan en akıllı şekilde yararlanmak gerekmektedir ki doğrudan yatırımlar olarak ifade ettiğimiz bu yatırımlar ile sermaye akışını sağlayabileceğimiz gibi yönetim becerisi,know-how ve yeni teknoloji transferlerinin sağlanması ile ihracat ve istihdam üzerinde olumlu artışlar sağlanabilir nitekim 1990 `lı yılların başından itibaren doğrudan yatırımların önemi gittikçe artmıştır ve artık sadece gelişmekte olan ülkelerin değil ,sanayileşmiş ülkelerin ekonomi politikaları içinde çok önemli bir öge haline gelmiştir.Bilindiği gibi yaklaşık son iki senedir dünya ekonomisi çok zor günler yaşamaktadır.Bugüne kadara görülmemiş negatif etkiler ile gelişmiş ülke olarak kabul ettiğimiz hatta küresel ekonomiye yön verdiren ülkelerin ekonomileri de oldukça zor günler yaşamaktadırlar.İşsizlik bu ülkelerin en büyük sorunu haline gelmiştir.Küresel marka haline gelmiş olan firma ve devlet kurumlarından bazıları iflas etmiş bazıları ise iflasın eşiğine gelerek çok zor günler geçirmektedirler.Özellikle dünya üzerindeki dengelerde büyük değişimler görülmektedir.Her zaman Batı'yı zengin olarak nitelendirmemize rağmenDoğu nakit zengini konumuna gelmiştir.Doğrudan yatırımlar ekonominin büyümesinde ve büyüme hızının artmasındaki rolleri oldukça önemlidir ve göz ardı edilmemelidir.Ülkemizin de yaşanan küresel krizden etkilenmesinin yanında özkaynaklarımızın yetersiz oluşu ve dış borçlara dayalı yatırım yapmanın hem pahalı hem de gerçekçi olmadığını düşünürsek ülkemizin mevcut şartları göz önünde bulundurularak yabancı sermaye girişi,doğrudan yatırımlar ve bunlara yönelik kalkınma ajansları incelenmiştir.Çalışma dort bölümden oluşmaktadır.Bu çalışmanın birinci bölümünde yabancı sermayeye genel bakış ,ikinci bölümde yabancı sermaye uygulamaları ve Türkiyeyatırım ortamı ,üçüncü bölümde küresel doğrudan yatırımlara genel bakış ve Türkiye'nin neden doğrudan yatırımlar için cazip bir ülke oluşunun karşılaştırması ,dördüncü bölümde de kalkınma ajansları ve faaliyetleri , ülkemize gelen yabancı sermayenin kalıcı olmasının yolları belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the end of war periods and especially the fall of the Cold War iron curtain, a set of new global forces has been shaping up international relations. As a result of the advancements on the international arena, political competition, prioritised earlier, has given way to the economic competition. The world economy has acquired the global status transcending regional and national boundaries with globalisation setting in as a defining international system. As these new developments demonstrate, organisation of free economic trade zones and acceleration of free unrestricted movement of goods and capital set the stage for the global liberalisation and integration. The free-market economy, gaining particular attention in the last two decades as the driving force behind globalisation, poised us to redefine some points in the role of the state and re-evaluate government responsibilities in the context of new dynamics. As world examples demonstrate, the inability of state-owned enterprises to keep pace with the ever-improving technological developments, apply efficient business policies and compete globally prompted to form a new opinion on the role of the state shifting its tasks from meddling in the economic policies, which was accepted as the norm in previous decades, to those of the regulator of the new economic order. As it is commonly known, today almost all the countries have opened up their economies in an effort to develop strong independent competition-driven and export-led economic models.Developing countries, on a mission to catch up with advanced level of welfare existent in the developed economies, must first create measures to fight unemployment and liquidate disproportional rates of current account deficits which could only be accomplished increasing production and export volumes. It is a well known fact, that to start production first there is a need for investment.As other developing countries, Turkey also suffers from deficiency of the accumulated capital. Turkey is in need of foreign resources and foreign capital, to be employed alongside domestic capital and recourses, in order to implement investment initiatives able to withstand global competition in the high technologies sectors. By any means it should not be understood that the domestic values are overlooked and neglected.To increase Turkey's competitive edge, foreign direct investment should be attracted in the most productive ways. By foreign direct investment we mean investment which provides flow of capital, efficient business and management policies, advanced know-how and transfer of new technologies to increase export volumes and employment. Since the beginning of the 1990's, foreign direct investment has gained huge importance, and today it plays significant role not only in the emerging economies but in developed ones as well.As you know, the world economy has been undergoing a difficult phase for the last two years. Negatives rates of growth, never witnessed before, have been registered even in the developed countries, even the most advanced economies, which have been defining the world economic order for the last decades, have been hit extremely hard by the global downturn. Unemployment has been this country's main problem. Even companies with a globally recognised brand status and some public organisations have gone bankrupt or are having tough times shuffling along on the verge of collapse. An immense shift has been happening in a new world balances. In spite of considering West as rich and prosperous, it is now East that sits on most of the world cash. Foreign direct investment is a very important engine of growth and economic development and should not be overlooked. As a result of a difficult aftermath of the global economic crises, the lack of its own resources, expensiveness and unsustainability of foreign credit based investment, mindful of Turkey's real existent condition, foreign direct investment and business development agencies to attract it, have been given a second thought and re-studied.The study is formed of four sections. First section deals with a general overview on the foreign investment, the second one describes application of foreign capital and investment climate in Turkey, the third section is focused on the general view on the global direct investment and why Turkey is an attractive destination to attract it, whereas the fourth section explains development agencies, their roles and activities and defines the ways to make sustainable foreign capital invested in Turkey.