İslami kaynaklar bağlamında liderlik toerileri
Leadership theories in the guidance of Islamic evidence
- Tez No: 449706
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN GÜLVEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma ile Hz. Muhammed'in 622'de Medine de kurduğu ilk İslam devletinden bugüne yaklaşık 1400 yıl hüküm sürmüş olan İslam devletlerinin Lider yapıları temel kaynaklar (ayet ve hadisler) bağlamında araştırılmıştır. İslamiyet'in nasıl bir Lider profili çizdiği (İslamic Leadership) ortaya konmaya çalışılmıştır.Araştırma yapılırken bu konuda batı kökenli kaynaklardan çok doğu kökenli kaynakların taranması ihtiyacı görülmüş ve çalışmaya bu yönde ağırlık verilmiştir. Araştırmanın daha sağlıklı olabilmesi açısından yönetim dönemi olarak Dört Halife döneminden daha ileriki dönemlere girilmemeye çalışılmış olsa da bu konuyla ilgili dönemlerinde araştırma yapmış kişilerin kaynaklarına da başvurulmuştur.Sonuç olarak İslamiyet'e göre bir lider Allah'ın hükümlerini, istişare ederek (danışarak) uygulayıp adaleti sağlamaya çalışan kişidir. Bu bağlamda İslami Liderlik Teorisinin (İslamic Leadership); Dönüşümcü ve Hizmetkâr Liderlik Teorileri (Transformational and Servant Leadership) ile ilişkileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it was reviewed that studying in the context of basic resources; the verses of the Holy Koran and Hadith; what kind of a leadership profile Islam does offer, and the characteristics of the leaders who ruled the Islamic states for nearly 1400 years since the first Islamic state was established in Medina by the Prophet Muhammad (pbuh),.While doing the research it was considered essential to refer to oriental resources rather than the western ones. For the sake of the reliability of the research; the research was confined with the era of the Four Caliphates and with the resources written by later scholars about the mentioned era.As a result; according to Islam, a leader is the one who provides justice by applying the provision?s of Allah by consultation. In this context; the relationship between Islamic Leadership and Transformational - Servant Leadership Theories is revealed.