Ruhsal bozukluk yaşayan bireylerde görsel ifade ve resimsel düzlemde aktarımı
Transfer of mental disorder grading and pi̇ctori̇al vi̇sual representati̇on of i̇ndi̇vi̇duals li̇vi̇ng
  1. Tez No: 449719
  2. Yazar: FATMA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLER BEK ARAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
?Ruhsal Bozukluk Yaşayan Bireylerde Görsel İfade ve Resimsel Düzlemde Aktarımı? konulu tezde, ruhsal bozukluğun tanımı ve inceleme konularından biri olan normal dışılık üzerinde durulmuş, sanattaki görünümüne ve resimsel çözümlemedeki rolüne bakılmıştır. Farklı dönemlerde farklı adlarla anılan ?normal dışı? kavramı, sosyoloji, psikiyatri ve toplumbilim alanlarında yapılan tanımlamalar çerçevesinde ele alınmıştır.Sanattaki görünümüne bakıldığında ise; ?normal dışılık? kavramının, kimi zaman bir tema olarak, kimi zaman sanatçının kişisel yaşantısıyla ilişkili bir durumu ifade etmede kimi zaman da bir araştırma / gözlemleme nesnesi olarak ele alındığı görülmüştür. Bu çerçevede H.Bosch ve F.Goya gibi sanatçıların yapıtlarına değinilmiş, konuyla ilişkisi bakımından Van Gogh, A. Artaud , A. Wöllfli ve J. Dubuffet'in kişisel yaşantıları / sanatsal tavırları üzerinde durulmuştur.Ayrıca, on dokuzuncu yüzyılda, ülkemizde ve yurtdışında araştırma / inceleme nesnesi olarak ele alınan normal dışılık kavramını, hastaların suskunluklarını bozan projeleri ile gün yüzüne çıkaran Psikiyatr Olcay Yazıcı'nın çalışmalarına değinilmiş, bu araştırmaların da yardımıyla ruhsal bozukluk gösteren hastaların kendilerine özgü bir görsel dil oluşturduklarına işaret edilmiştir.Tezin, bireysel çalışmalarımın yer aldığı üçüncü bölümünde; ruhsal bozukluk gösteren hastaların çizimleri ve Antoni Tâpies'nin resimleri kaynak alınarak, resimsel bir çözümlemeye gidilmiş ve ?özgün? bir dil oluşturmanın olanakları araştırılmıştır. Bugüne kadar soyut biçimde algılanan kavram, sanatçıların ifade biçimleri ve hastaların yapmış oldukları çalışmalar ile somut göstergelere dönüşmüş, bu deneyimleme süreci, resimler üzerinden görünür kılınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
?Mental Disorders in Individuals Living Transfer of visual expression and artistic plane on? thesis, which is one of the abnormality of mental disorders, the definition and investigation issues, focuses on the art and pictorial view of the role of analysis were examined. Called different names in different periods of ?normal? off the concept, sociology, psychiatry, and sociology are discussed within the framework of the definitions contained in the fields.Looking at art in view of ?abnormality? of the concept, and sometimes as a theme, and sometimes to express the artist's personal life in a condition sometimes associated with a research / monitoring was discussed as an object. In this context, the works of artists such as H.Bosch and F.Goya mentioned, in relation to the subject of Van Gogh, A. Artaud, A. J. Wöllfli Dubuffet's personal experiences / artistic attitudes are emphasized.In addition, in the nineteenth century, our country and abroad, research / review the concept of abnormality dealt with as an object of the patients to face the day with a reticence which disrupts Psychiatrist Olcay Yazici?s works projects mentioned, With the help of these studies of patients with mental disorders has been pointed created their own unique visual language.Thesis, my work in the third section of the individual; mental disorder patients showing drawings and pictures inspired by Antoni Tâpies's , a pictorial analysis were chosen and the ?original? to create a language is investigated. To date, the perceived abstract concepts, they are artists who have done studies of patients with forms of expression, and transformed into concrete indicators of this experience the process of being made visible through images studied.