Hukuk devletinin kökenleri ve küreselleşme çağındaki işlevi
Origins of the rule of law and its function in the age of globalisation
  1. Tez No: 449735
  2. Yazar: BERKE ÖZENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEMİH GEMALMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Bu çalışmada, devlet kuramının temel kavramları arasında yer alan hukuk devletinin kökenleri, siyasi iktidarı sınırlandıran ilkeler ve kurumlar bütünü şeklinde ortaya çıkışı ve küreselleşme çağındaki işlevi incelenmiştir. Hukuk devletinin, modern siyasi iktidarın meşru örgütlenme biçimi olarak değerlendirildiği bu çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, Avrupa'da modern öncesi siyasi düzenlerde hukukun işlevi ve hukukun üstünlüğü söyleminin kuramsal gelişimi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümün konusu, hukukun, siyasi iktidarı kurumsal güvencelerle sınırlandıran bir işleve sahip olmasına neden olan iktisadi ve siyasi gelişmelerdir. Bu bölümde ayrıca liberal ve ardından sosyal hukuk devletinin gelişme süreçleri incelenmiştir. Son bölümde ise, hukuk devletinin, küreselleşme sürecinde üstlendiği rol üzerinde durulmuştur. Bu inceleme sonucunda, yasa önünde eşitlik ilkesine dayanan hukuk devleti ilkesinin, kapitalist üretim ilişkilerinin gelişimi ile ilişkisi ortaya konmuştur. Bu zemin üzerinde ortaya çıkan hukuk devletinin içeriğinin siyasi mücadeleler sonucunda dönüştüğü ve bu dönüşümün kavramın taşıdığı liberal ve sosyal gibi sıfatlara yansıdığı, bu çalışmada vurgulanan diğer hususlardır. Öğretide geleneksel olarak gerçekleştirilen şekli ve maddi hukuk devleti ayrımı noktasında ise, şekli bir hukuk devleti tanımının daha işlevsel olduğu görüşü benimsenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, origins of rule of law which is one of the main concepts of the state theory, the emergence of rule of law as the sum of principles and institutions which limits the political power and, the function of rule of law in the age of globalization have been examined. This study in which rule of law is accepted as legitimate form of modern political power consists of three main chapters. In the first chapter, the function of law and the theoretical transformation of the rule of law discourse in the pre-modern political order in Europe are examined. The subject of the second chapter is economical and political developments, which provides law a function that limits political power with institutional guarantees. The transformation process of liberal and social rule of law is also analyzed in this chapter. In the last chapter what kind of a role that rule of law plays in the globalization process is stated. As a result of this examination, the relation between the transformation of capitalist production relations and rule of law which is based on equality before law principle is analyzed. The facts that the content of rule of law transforms through political struggles and that this transformation reflects itself upon the adjectives, like social or liberal, by which the rule of law is defined are other important issues emphasized in this study. In conclusion, formal meaning of rule of law is recognized as a main approach in the context of classical categories of rule of law.