Makina Kimya Endüstrisi kurumu Kırıkkale çırak okulu
Vestibule school of Mechanical and Chemical Industry corparation Kırıkkale
  1. Tez No: 449736
  2. Yazar: ŞEVKET ÖZSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H.ÖMER BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
MKEK Kırıkkale Çırak Okulu? ismini verdiğim bu çalışmanın giriş bölümünde Çırak Okullarına alınan öğrencilerin çocuk yaşta olması sebebiyle Çocuk İşçilik ve Cumhuriyet öncesi çırak eğitimi yer almaktadır.Eserimin gelişme bölümü üç kısımdan oluşmaktadır.Birinci bölümde, Türklerde Savunma Sanayinin başlangıcını gösterebilmek adına Osmanlı Topçu Ocaklarından, Kırıkkale'nin savunma Sanayi için merkez durumuna gelmesinin nedenlerinden, Askeri Fabrikalardan ve MKEK'den bahsedilmiştir.İkinci Bölümde; Cumhuriyet döneminde çıraklıkla ilgili çıkarılan Kanunlar ve bu kanunlara istinaden açılan kamu ve özel Çırak Okulları anlatılmıştır.Üçüncü bölümde; MKEK Kırıkkale Çırak Okulunun yapısı detaylı bir biçimde açıklanmış ve ayrıca halen Kırıkkale'de meskun olan Çırak Okulu mezunları ile doğrudan görüşmeler, şehir dışında olanlar ise iletişim araçları yoluyla görüşülerek onların konuyla ilgili görüşleri yansıtılmıştır.İlgili belgelerin azlığı nedeniyle birinci elden kaynaklar ve tez konusu olan Çırak Okulu öğrencilerinin görüşleri ışığında geniş bir bakış açısıyla oluşturmaya çalıştığım eserin sonuç bölümünde ise Çırak Okullarının faaliyette bulunduğu dönemler ve halen savunma sanayi adına yapmakta olduğu çalışmalar dile getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the introduction of this study that i named ?Vestibule School of MKEK Kırıkkale? child labor and prior of Republic apprentice training takes place due to early age students are accepted this schools.Development portion of my lucubration consists of three parts.In the first chapter, on behalf of to show the beginning of Turkish defense industry, ?Otoman Artillery Quarry?, reasons of how to Kırıkkale be center of defense industry, military factories and MKEK are mentioned.In the second chapter, told about public and private schools that are established according to laws which were delivered in the republican period and about apprenticeship.In the third chapter, structure of the ?Vestibule School of MKEK Kırıkkale? explained in detail and also reflected the opinion about this subject of graduates from vestibule school, communicated directly with living in Kırıkkale and communicated others with another communication tools.Because of fewer documents about this subject, I have worked to build my lucubration with a large perspective of Vestibule School?s students? who are the subject of this lucubration and also I have worked to build it with primary sources. In the result of my thesis, activity cycle of Vestibule Schools and stil conducting works on behalf of defense industry have been expressed.