Türk düşünce tarihi'nde Ahmed Vefik Paşa'nın yeri ve önemi
Vefik Ahmed Pasha, place and importance of history of Turkish thought
  1. Tez No: 449734
  2. Yazar: BAHATTİN ÇATMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
17. yüzyılın sonlarından itibaren başlayan Osmanlı modernleşme teşebbüsleri 19. Yüzyıla gelindiğinde ivme kazanmakla beraber genel yapısında da bir takım değişiklikler yaşamıştır. Bu değişiklikler beraberinde Osmanlı devlet adamı ve entelektüel formunun değişmesine de sebebiyet vermiştir. Böyle bir ortamda dünyaya gelen Ahmed Vefik Paşa, babasının devlet kademelerinde aldığı görevlerin kendisine sağladığı imkânları iyi değerlendirmeyi bilmiştir. Nitekim bu çerçevede küçük yaşlarda yurt dışına gitmiş ve eğitimini yurt dışında almıştır. Mustafa Reşit Paşa ile küçük yaşlardan itibaren beraber olma imkânını yakalamıştır. Yurda döndükten sonra devletin çeşitli kademelerin görev almış, kendine mahsus yöneticilik tarzı ve diplomasi üslubu ile özgünlüğünü ortaya koymuştur. Devlet adamlığının yanı sıra almış olduğu eğitimin ve birçok dil biliyor olmasının etkisi ile sadece devlet adamı yönü ile ön plana çıkmamış yanı sıra edebiyat, tiyatro, felsefe, tarih gibi alanlarda uğraşmış ve isminden söz ettirmeyi başarmıştır. Nitekim bu alanlarla ilgili telif ve tercüme eserler kaleme almıştır. Dönemin siyasal koşulları içerinde Osmanlıcı söylemin hâkim olduğu bir ortamda özellikle Türkoloji bağlamında yaptığı çalışmalarla Türk milliyetçiliğinin kurucuları arasında kendine mahsus bir yer edinmeyi başarmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Ahmed Vefik Paşa, Türk Düşüncesi, Tarih, Türkoloji
Özet (Çeviri)
17th century starting from the late 19th century, Ottoman modernization initiatives Century, has experienced some changes in the general structure of acceleration along with winning. These changes along with the rise of the Ottoman statesmanship and intellectual form has changed. Vefik Ahmed Pasha, who was born in such an environment better assess the opportunities offered to him by his father's role in government have succeeded. Indeed, in this context has a young age went abroad and education abroad. From a young age with Mustafa Resit Pasha had the opportunity of being together. Upon returning home he served in various positions at the state, with its own unique management style and originality of the style of diplomacy has revealed. Statesmanship knows many languages, as well as being taken with the effect of training and direction to the fore with only a statesman, as well as undisclosed theater, literature, philosophy, history, and tried to do in areas such as the name has managed to be talked about. Indeed, copyright and translation also wrote about these areas. Political conditions for the period, especially in an environment dominated by the discourse Ottomanisers in Turkology the founders of Turkish nationalism in the context of his work has succeeded in acquiring a place peculiar to itself.KEY WORDS: Ahmed Vefik Pasha, the Turkish Thought, History, Turkology