Öğretmenlerin öğrenme nesnesi öz-yeterliklerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
- Tez No: 449739
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMETTİN TEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı; öğretmenlerin öğrenme nesnesi öz-yeterlik algıları farklı değişkenler açısından incelenmesidir.Çalışmada, öğretmenlerin öğrenme nesnesi öz-yeterlik algılarının farklı değişkenler açısından karşılaştırmak üzere nicel bir araştırma olan betimsel modelden yararlanılmıştır. Öğretmenlerin öz-yeterlik algılarının ölçülmesi için çalışma sırasında Öğrenme Nesnesi Öz-yeterlik Algısı Ölçeği geliştirilmiştir. Geliştirilen ölçek için alan yazın taraması yapıldıktan sonra uzmanlar tarafından kapsam geçerliğine bakılmış ve bir grup öğretmene uygulanarak geçerlik ve güvenirlik analizleri yapılmıştır. Tüm bu çalışmalar sonucunda 18 maddelik Öğrenme Nesnesi Öz-yeterlik Algısı Ölçeği oluşturulmuştur.Çalışmanın uygulama aşamasına 2008- 2011 yıllarında Türkiye'de Web Tabanlı İçerik Geliştirme hizmet içi eğitimi almış 308 öğretmen katılmıştır. Araştırma sorularına yönelik yapılan tek faktörlü varyans analizi ve t-testi sonuçlarına göre, öğretmenlerin öğrenme nesnesi öz-yeterlik algılarının cinsiyet, kıdem, yaş ve branşa göre farklılaşmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate teachers? learning object self-efficacies in regard to different variables.In this study, to be able to compare the teachers? self- efficacies in terms of different variables, a descriptive model which is one of the quantitative research methods has been used. During the research, a learning object self-efficacy scale has been developed in order to measure the teachers? self-efficacies. After a relevant literature review, the needed validity and reliability analyses for developed scale have been conducted via both taking some experts? views and providing the participation of a group of teachers. At the end of these steps, a Learning Object Self-Efficacy Scale including eighteen questions has been generated.Of the 308 teachers who have taken in-service training of Web-based Content Development between 2008 and 2011 in Turkey participated in this study. According to the results of one-way analysis of variance and t-tests regarding to the research questions, teachers? learning object self-efficacies vary with their genders, seniorities, ages, and departments.