Türk Hukukunda ve karşılaştırmalı hukukta sağlık mesleği mensuplarının suçu bildirme yükümlülüğü
The duty of mandatory reporting of criminal activity by healthcare providers under Türkish and comparative law
  1. Tez No: 449749
  2. Yazar: RAHİME ERBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Hipokrat'tan bu yana var olan sağlık mesleği mensuplarının sır saklama yükümlülüğü, hukuk sistemleri tarafından çeşitli hukuk normlarıyla da korunmaktadır. Bununla birlikte sır saklama yükümlülüğü, mutlak bir yükümlülük değildir. Nitekim sağlık mesleği mensuplarına bildirim yükümlülüğünü öngören çeşitli düzenlemelere de yer verildiği görülmektedir. Bu noktada en başta bulaşıcı hastalıklar gibi kamu sağlığını ilgilendiren hususların bildirimi ile esas inceleme konumuzu oluşturan suçların bildirimi hususu gündeme gelmektedir. Sır saklama yükümlülüğü ile suçu bildirim yükümlülüğü arasındaki ilişki öğretide çeşitli görüşlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Sır saklama yükümlülüğü karşısında bildirim yükümlülüğünü destekleyen görüşler olduğu gibi bildirim yükümlülüğünün olmasını eleştiren görüşler de bulunmaktadır.Sağlık mesleği mensuplarının suçu bildirme ile yükümlü kılınmasının esasının daha iyi ortaya konulabilmesi için karşılaştırmalı hukukta sağlık mesleği mensuplarının suçu bildirme yükümlülüğünün kapsamının belirlenmesinde gözetilen suçun ve mağdurun özellikleri ile bildirim yükümlülüğünün doğmasını sağlayan belirtilerin kaynağı nedeniyle yapılan ayrımlara ağırlık verilerek incelenmiştir. Türk Hukuku bakımından ise suçu bildirme yükümlülüğüne yer veren düzenlemelere özellikle 5237 sayılı TCK'nın 280. maddesi ve yeri geldikçe kamu görevlisi olan sağlık mesleği mensupları açısından TCK'da 279. maddesine değinilerek ele alınmıştır. Bunu yaparken karşılaştırmalı hukukun ve 765 sayılı TCK'nın benzer ve farklı nitelikteki düzenlemelerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The duty to maintain patient confidentiality which dates back to the Hippocratic Oath is protected today through various provisions of the law in many countries. However, it does not receive absolute protection as there are also legal provisions requiring a healthcare provider to report things which concern public health including communicable diseases and criminal activity. The interaction between medical confidentiality and mandatory reporting statutes causes a divergence of opinion among scholars; many scholars are opposed to mandatory reporting but just as many support it. The statutes requiring mandatory reporting of criminal activity by healthcare providers will be analyzed in this study.In an effort to better comprehend mandatory reporting statutes, this study focuses on the extension of mandatory reporting to healthcare providers based on the types of crime, the characteristics of the victim and the reasons behind reporting under Comparative and Turkish Law. By comparing these systems, the differences and similarities between the provisions of Comparative Law and of the former Turkish Criminal Code number 765 are put across.