Rivayetlere göre mescid ve ilgili rivayetlerin değerlendirilmesi
The Islamic prayer house according to islamic narratives and assesment of the relevant narratives
  1. Tez No: 449758
  2. Yazar: MURAT NOKTA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER ÖZPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Yaptığımız alan taraması neticesinde hadis sahasında günümüze dek telif edilen müstakil bir mescit rivayetleri çalışmasına rastlayamamamız ve İslam toplumu açısından belki de en önemli kurum olan mescit hakkında çalışılmasının gerekliliği bizi bu çalışmayı yapmaya yönlendirdi.İnsan hayatının her bir bölümüyle alakalı düzenlemelerde bulunan Hz. Peygamber'in mescit konulu rivayetlerinin ele alındığı çalışmamızın birinci bölümünde mescit kavramı, rivayetlere göre mescidin tarihi ve rivayetlere göre mescidin önemi ve işlevleri ele alınmıştır.Tezimizin ikinci bölümünde ise mescit de yapılması uygun olan ve yapılması yasaklanan şeyleri anlatan rivayetler ele alınmıştır. Bu rivayetler hadis şerhleri ve fıkhı yorumlar ile anlaşılmaya çalışılmıştır. Ayrıca hadislerin sıhhat derecelerine de bakılmıştır.Netice olarak, değerlendirdiğimiz rivayetler çerçevesinde ele aldığımız konumuz mescidin İslam toplumu açısından önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This work was embarked upon after our field research led to no result on any independent work to date on Islamic traditions regarding narratives on the mosque made us understand that there is need for such kind of a work on the mosque which is probably the most important establishment in Islam.In the first chapter of this work which concerns narratives on the subject of the mosque by the Holy Prophet (PBUH), who has given guidance regarding all aspects of human life, we will study the concept of mosque, history of the mosque according to the narratives and its significance and functions according to this narratives.The second chapter focuses on the narratives which details what is appropriate and what is forbidden to do in the mosque. These narratives will be illustrated with Islamic traditions commentaries and Islamic law interpretations. Moreover, the accuracy degree of the Islamic traditions has also been taken into consideration.As a result, our assessments of the subjects based on the Islamic narratives symbolizes the importance of mosque in the Islamic society.