Türkiye üniversitelerinin uluslararasılaşma politikaları bağlamında uluslararası öğrencilerin yükseköğretim taleplerini etkileyen etkenlerin incelenmesi
Inquiring the factors which effect higher education demand of international students in the context of internationalisation policies of Turkish universities
  1. Tez No: 449789
  2. Yazar: SOMAYYEH RADMARD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H.HÜSEYİN AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de öğrenim gören uluslararası öğrencilerin yükseköğretim istemlerini etkileyen faktörleri inceleyerek, Ankara'daki üniversitelerin Türkiye'de uluslararası öğrenciler için uygulanan arz politikaların çözümlemekle birlikte, uluslararası eğitim talebine neden olan öğrenci hareketlerini çeşitli istatistikî verilerle ortaya koymaktadır.Çalışma örneği, Ankara'daki üniversitelerde öğrenim gören uluslararası öğrencilerin eğitim talebini etkileyen faktörler ve mevut eğitimlerine ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amacıyla yapılmış tarama modelinde betimsel bir çalışmadır.Araştırmanın çalışma evrenini, 2011-2012 yılında, Ankara'daki üniversitelerde yükseköğrenim gören uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırma ile ilgili veriler araştırmacı tarafından hazırlanan üç farklı bölümden oluşan anket formu aracılığıyla toplanmıştır. Çözümleme tekniği olarak frekans, yüzde analizi, aritmetik ortalama, standart sapma ve t-test analizi kullanılmıştır.Türkiye'de uluslararası eğitime ilişkin az sayıda çalışma yapılmakla birlikte, bu çalışmanın bulguları, öğrencilerin öncelikle Türk ve akraba toplulukları ülkelerinden olduğunu göstermektedir. Araştırma sonuçları Türkiye'de uluslararası öğrenci çekmeye yönelik, sistematik bir politika yaklaşımın oluşturulmadığın, öğrencilerin dil yetersizliğinden dolayı derslerinde başarısızlıklar yaşadıklarını, sosyal uyum sağlamada güçlük çektiklerini ve en önemlisi ekonomik yetersizlik sorunu yaşadıklarını göstermektedir. Tüm bu sorunlara karşın, Türkiye'de öğrenim gören öğrencilerin çoğunluğu, Türkiye'deki mevcut eğitimden memnun olduklarını belirtmişlerdir. Öğrencilerin memnuniyetlerini sürdürmek ve geliştirmek için uzun ve kısa erimli stratejik kamusal politikaların oluşturulmalıdır.Katılımcıların yarısından çoğunun Türkiye'ye ilişkin olumlu algılarının bir tercih nedeni olduğu görülmekle birlikte, öğrenciler genel olarak Türkiye'ye olan kültürel yakınlığından, nitelikli bir yükseköğrenim sağlama ve ekonomik bakımdan gelişmiş bir ülke olmasından dolayı Türkiye'yi tercih ettikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is an attempt to investigate the effect of the factors influencing the tendency of international students for selecting Turkey as the destination for their higher education. The present study also tries to provide the universities in Ankara with some strategies for increasing the number of international students as well as the quality of their education. This study also provides various descriptive statistics explaining the mobility of international students. Designed as a descriptive survey, this study tries to find out the factors affecting international students? demand for higher education at universities in Ankara on the one hand, and to explain their viewpoints about their educational status in Turkey.The international students studying at universities in Ankara in academic year 2011-2012 have been selected as the investigated population of this survey. The data were gathered through distributing a questionnaire comprised of three different sections which was designed by the researcher. The data were first explained in terms of their frequency, percentage, mean and standard deviation then they were analyzed by adopting t-test technique.In Turkey, a paucity of research has been conducted on international students. According to the findings of this study, majority of the students studying in Turkey come from Turkish speaking neighboring countries. The finding of the present study also reveals that seemingly, there is no systematic policy for attracting international students to Turkey. Students? academic accomplishment has been negatively influenced by their low level of proficiency in Turkish language. In addition, international students also suffer from difficulty in being accustomed to their social environment. According to the findings of the study, most of the international students have economic problems. Despite these problems, majority of the international students in Turkey were satisfied with their education. In order to maintain the satisfaction of international students, adopting both long-term and short-term strategies and policies by government is recommended. Having a positive attitude towards Turkey can be considered as one of the reasons to select Turkey as a destination for higher education. In general, the findings of the study illustrated that international students selected Turkey mainly due to their cultural proximity, Turkey?s comparatively developed economy and access to high-quality higher education.