AGREE as a unidirectional operation: Evidence from Laz
Tek yönlü bir işlem olarak UY (AGREE) modeli: Lazca'dan kanıt
- Tez No: 449815
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BALKIZ BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu tezde, UY (AGREE) Modeli?nin (Chomsky, 2000, 2001) çift-yönlülük ilkesinin savunulabilirliğine yönelik kuşkuları göstermek amacıyla, Lazca?nın Pazar lehçesinin uyum ve durum yükleme dizgelerinin etkileşimini tartışıp kuramsal örneklemesini yapıyorum. Öncelikle Pazar Lazcası?nın durum eklerinin, ögelerin işlevi yerine anlamsal görevlerine ilişkin bilgi veren bir dizge olan akışkan durum yükleme dizimlemesi gösterdiğini tartışıyorum. Buna ek kanıt olarak, (KDDY yapılarında gözlenen) durum eki korunumunu gösterip Pazar Lazcası?nda durum eklerinin yerel olarak belirlendiği ve içkin olduğunu tartışıyorum. Pazar Lazcası?ndaki uyum dizgesi ise temel sözdizimsel yerellik ilkesini (başka bir deyişle sözdizimsel yakınlık) izliyor ve bu yüzden belirtme durumu yüklemesi içeren bir dizimleme gösteriyor ki bu da ayrışık durum ve uyum dizgelerini anıştırıyor. Bu bulgu, gözlenebilen uyum eklerinin durum ekleri ile eşzamanlı belirlediğini savunan Chomsky?nin (2000, 2001) önerdiği çift-yönlülük ilkesinin beklediği sonuçla çelişiyor. Bu nedenle, deneysel veri ışığında UY?un, gözlenebilen uyum eklerini belirlerken uyum gösteren AÖ?lerinin taşıdığı durum eklerini belirlemek zorunda olmadığı tek-yönlü bir işlem olarak yorumlanmasının gerekliliğini savunuyorum. UY modeli bünyesindeki çift-yönlülük yaklaşımının yanında, uyum görünürlüğü ve (uyum) engelleme gücünün farklı değiştirgeler olmasını şart koşan eksikli uyum engelleme varsayımına da karşı çıkıyorum. Bu önerme bir Erek?in birbirinden bağımsız olarak [±görünür] and [±engeller] olabileceğini varsayarak dört farklı Erek türüne olanak veriyor. Başka bir deyiş ile, bu ikili dizge ilkesel olarak, [?görünür; + engeller] Erek türü ile eksikli uyum engelleme?yi üretebilmek için [+görünür; ? engeller] Erek türüne de olanak sağlıyor. Eksikli uyum engelleme önermesini destekleyen deneysel veri olmasına rağmen, görünür olan bir Erek?in sözdizimsel yerellik ilkesi doğrultusunda her zaman engeller olması gerektiğinden [+görünür; ? engeller] Erek türü ne dillerde görülüyor ne de görülmesi bekleniyor. Bu nedenle, gözlemlenen veriden fazlasını ya da azını üretebilen bir dizgenin yerine, görünürlük ve uyum engelleme gücünü birleştirip eksikli uyum engelleme?ye başvurmayan sadece sözdizimsel yerellik ve aşamalı dilbilgisel üretim ilkeleri ile uyum dizgelerine ilişkin gözlemlenebilen verileri üretmeye çalışıyorum. Son olarak, uyum eklerinin belirlenmesinde gözlemlenen karmaşık bir sıralıdüzeni tartışıyorum. Yeni bir bakış geliştirerek, bu konuya ilişkin tanınmış sözdizimsel çözümlemeleri öneren Çoklu Uyum (Nevins, 2007) ve Devinimsel Uyum (Béjar ve Rezac, 2009) kuramlarına karşı çıkıyorum. Sözdizimsel yaklaşımların verinin tümünü açıklayabilir durumda olmadığını ya da ancak fazlaca ek varsayım ile açıklayabildiğini gösteriyorum. Sözdizim Sonrası çözümlemelerinin sözkonusu veriyi sözdizimsel üretim sırasında ek düzengeler kullanmadan üretebildiğini, bu sebeple de sözdizim sonrası çözümlemelere öncelik tanınmasının gerekliliğini savunuyorum. Örnek olarak üç farklı sözdizim sonrası çözümlemesi sunuyorum: Dağıtılmış Biçimbilgisi (Halle ve Marantz, 1993, 1994), Devinimsel Öbek Sözcükleştirme (Pantcheva, 2011) ve Kapsama (Svenonius, 2012).
Özet (Çeviri)
In this thesis, I describe and theoretically model the interaction of agreement and case systems of the Pazar dialect of Laz, with the aim of showing that the bidirectionality condition on the AGREE model (Chomsky, 2000, 2001) may not be tenable. I first show that Pazar Laz exhibits an active case alignment system where the case marking makes direct reference to semantic roles of arguments, as opposed to their grammatical functions. As additional evidence, I discuss the case preservation phenomenon (in ECM construction) and argue that case marking in Pazar Laz is locally determined and inherent. The agreement phenomena in Pazar Laz, on the other hand, follow the basic syntactic locality (i.e. syntactic hierarchy) and thereby exhibit an accusative alignment, alluding to disjoint case and agreement systems. This finding contradicts the prediction of the bidirectionality condition in Chomsky (2000, 2001) according to which overt agreement induces agreement-dependent case-values. Therefore, I argue on the basis of empirical data that AGREE must be construed as a unidirectional operation that determines overt ?-agreement but not necessarily the case values of NPs that agree. Besides the bidirectional approach to AGREE, I argue against the defective intervention hypothesis which stipulates that agreement visibility and intervention potential should be different parameters. This hypothesis acknowledges that a Goal can be independently [±visible] and [±intervener] to AGREE, predicting four different Goal types. That is, this bipartite system, in principle, also allows [+visible; ? intervener] Goal type so as to derive the defective intervention by [?visible; +intervener] Goal type. Although there seem to be empirical data which support defective intervention, [+visible; ?intervener] Goals are neither attested nor possible because a visible Goal must always be intervener, as ensured by the basic syntactic locality. Therefore, as an alternative that does not overgenerate or undergenerate, I attempt to unify visibility and intervention potential and to derive the agreement facts only via syntactic locality and phase-based derivation with no resort to defective intervention. Lastly, I discuss an intricate case of realizational hierarchy in the agreement exponents. Providing a novel perspective, I argue against the well-acknowledged syntactic analyses exploiting Multiple Agree (Nevins, 2007) and Cyclic Agree (Béjar and Rezac, 2009). I show that syntactic approaches cannot account for the empirical data in its entirety or can only do so with several stipulations. I argue that post-syntactic analyses derive the data at hand with no extra machinery in syntax proper and therefore should be preferred over the syntactic analyses. As examples, I present three post-syntactic analyses: Distributed Morphology (Halle and Marantz, 1993, 1994), Cyclic Phrasal Lexicalization (Pantcheva, 2011) and Spanning (Svenonius, 2012).