The Notion of Anxiety: Heidegger and Freud
Kaygı Kavramı: Heidegger ve Freud
- Tez No: 449814
- Danışmanlar: PROF. DR. JOHANNES DR FRITSCHE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Psikoloji, Philosophy, Psychology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tezde amaçlanan, Heidegger ve Freud?un kaygı kavramları üzerinden karşılaştırılmasıdır. Bu kavramın taşıdığı önem ve benzer çerçevede değerlendirilen başka kavramlarla olan karşılıklı ilişkisi, her iki kuramda da ayrı ayrı değerlendirilecektir. Heidegger?de kaygı, Dasein?ın eksistensiyal analizinde, onun kendi asli varlığı ile bir `açımlanmışlık? içerisinde yüzleşmesini mümkün kılması bakımından önemli bir yere sahiptir. Burada kaygı, Dasein?ın asli haletiruhiyesi olarak sunulacaktır. Dasein?ın varoluşunun fırlatılmış ve sonlu olmasından ötürü, böylesi bir varlığın üzerine temellendiği bulunuş da kaygıdan başkası olamaz. Öte yandan Freud?un sözünü ettiği kaygı da insanın ilkel doğası ile alakalıdır, fakat buradaki doğa tahlili ağırlıklı olarak içgüdüsel istekler etrafında şekillenecektir; bu da toplumsal kurallarla çelişen cinsellik ve saldırganlık hisleri ile ilişkili, bambaşka bir alanın konusudur. Konu edilen iki kuramın müstakil analizlerini sonlandırdıktan sonra bu iki düşünürün birbirine yaklaştığı ve uzaklaştığı noktaları ortaya koymak için kaygı kavramlarını, bir karşılaştırma yürüterek tekrardan ele alacağım. Tezimin bu son bölümü için amaçladığım, Heidegger ve Freud?un genel projeleri bağlamında ayrıştıkları kadar, kaygı hissinin meydana çıkmasına katkı sağlayan genel yapıyı işleyişleri bakımından benzerlikler de içerdiklerini göstermektir. Sözü edilen farklılıklar, en genel tabiriyle ontolojik ve ontik bir kuram arasında görülecek farklara indirgenebilirken temel benzerlikler de toplumsal etkiler ve insan varoluşunun altında yatan tekinsizlik tartışmaları etrafında şekillenecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims for a comparison between Heidegger and Freud by taking the notion of anxiety as its focal point. The importance of this notion and its interrelatedness with other notions that are considered under the same framework will be discussed separately in both accounts. Anxiety, in Heidegger will have a crucial place in the existential analysis of Dasein as making it possible for Dasein to face its own primordial Being within an `unconcealment?. Here, anxiety will be presented as the primordial mood of Dasein. Since the existence that causes Dasein to be is of a kind that is thrown and finite, nothing but an anxious state of mind can be the ground for such a Being. On the other hand, the Freudian anxiety will also be associated with the primitive nature of human beings but in this latter account the explanation of this nature will mostly be shaped around the instinctual desires, which is a far different area that is mostly interested with sexual and aggressive feelings that are in contradiction with the social rules. After finishing the separate analyses of these two accounts I will conduct a comparison and reexamine their notions of anxiety in order to exhibit where these two thinkers approach to or diverge from each other. Throughout this final chapter my aim will be to show that Heidegger and Freud as much as being different in their complete project has many similarities in their apprehension of the basic structures that are involved in the generation of the feeling of anxiety. The differences can roughly be reduced to a distinction between an ontological and ontical approach, whereas the elemental similarities will shape around their discussion on social effects and the uncanniness that underlies human existence.