Lise öğrencilerinin algıladıkları anne baba tutumu, özsaygı ve akademik başarı düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of some variables with self-steem attitudes of parent and school achivment among high school students
  1. Tez No: 449838
  2. Yazar: JİLA SAMADPOURSHAHRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN PİŞKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
lise öğrencilerinin algıladığı anne baba tutumlarının incelendiği bu araştırmada ayrıca, öğrencilerin akademik başarı düzeyleri, özsaygı düzeyleri ve anne baba stilleri, anne baba eğitim düzeyi ve cinsiyet bakımından karşılaştırılmıştır. Ek olarak öğrencilerin özsaygı düzeyleri ve anne-baba tutumlarının akademik başarı düzeylerini yordama gücü belirlenmiştir. Araştırma 2012-2013 öğretim yılında Ankara ilinde alt sosyo ekonomik düzey ailelerden gelen 200 öğrenci ile üst sosyo ekonomik duzeydeki ailelere mensup 100 lise öğrencisi üzerinde gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın amacı doğrultusunda öğrencilerin özsaygı düzeylerini belirlemek için Pişkin (1996) tarafından Türkçeye uyarlanan Coopersmith Özsaygı Envanteri, algılanan anne baba tutumlarını ölçmek için Ana-Baba Stilleri Ölçeği (Sümer ve Güngör,1999), araştırmada kullanılan kişisel bilgileri elde etmek için ise araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aims of this study were to investigate the relationship among students perceived parental attitudes with lower and upper sosio-economic levels, moreover, school achivment of students, self-steem, parents? education levels and gender comparison among students. The study groups have been composed of 300 students as 200 lower socio-ekonomik and 100 upper socio-economic. The study was conducted in Ankara in the 2012-2013 education year.The data regarding self-steem were obtained using Coopersmith Self Steem Inventory (CSEI). The data regarding parent attitudes were obtained using Parenting Styles Scale (PSS) developed by Sümer and Güngör (1999), while the participants personal information were colleccted through personal information form developed by the researcher.