Hemiplejik olgularda el fonksiyonlarının geliştirilmesinde nörofizyolojik yaklaşımlı egzersiz tedavi yöntemlerine EMG-biofeedback yönteminin katkısının araştırılması
The Effects of EMG biofeedback and exercies with neurophysological approach on the improvement of hemiplegic hand functions
  1. Tez No: 44985
  2. Yazar: SALİHA SERHATLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET BEYAZOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
73 ÖZET Hemiplejik olguların el fonksiyonlarını geliştirmede, Biofeedback ve Nörofizyolojik yaklaşımlı egzersiz tedavisinin etkilerini araştırmak amacıyla Ankara Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi' nde yatan toplam 60 hemiplejik olgu, 30 'ar kişilik iki gruba ayrılarak tedaviye alınmıştır. Heriki grupta da olguların 21'i kadın, 9'u erkektir. BFB grubuna egzersiz + BFB, kontrol grubuna sadece egzersiz uyulanmıştır. Tedavi öncesi ve sonrasında olguların motor fonksiyonları, Brunnstrom'un motor gelişim devrelerine göre değerlendirilmiştir. Fonksiyonel test olarak, elin fonksiyonel gelişimini değerlendiren Jebson ve Purdue Pegboard testlerinin modifiye edilmiş şekli kullanılmıştır. El bileği ekstansiyon değeri ise goniometrik olarak ölçülmüştür. Ayrıca BFB grubunda kas aktivasyonu ölçümü tedavi öncesi ve sonrasında yinelenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda, iki grup arasında yaş, cinsiyet, etyoloji, tutulan taraf ve hastalık süreleri gibi değişkenlerle ilgili anlamlı bir farklılık olmadığı, BFB uygulamasının motor fonksiyon geHşimini, eklem hareket açıklığını ve kas aktivasyonunu artırdığı saptanmıştır. Sonuçlar BFB tedavi yönteminin diğer bir tedavi programıyla beraber uygulandığında konvansiyonel tedavi yöntemlerine göre daha etkin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
74 SUMMARY This study was performed to evaluate the effects of Biofeedback and exercises with neurophysiological approach on 60 hemiplegic cases who were admitted to Ankara Physical Therapy and Rehabilitation Center. Two groups of 30 patients in each were formed. BFB and exercises were applied to the first group (BFB group), and only exercises were applied to the second group ( Control group). All the cases were evaluated as paralytic hand's functional status, improvement of motor performance, wrist extansion ( range of motion ) and extansor muscle electrical activity before and after the treatment. Patient's ages, sex, etiology, plegic extremities and durations of stroke did not show any statistically significant difference between two groups. The results showed some improvement of the motor performance, increased range of motion and muscle electrical activity. I conclude that the application of biofeedback to exercises is more beneficial than the conventional therapy modalities.