Sivas il merkezindeki sıhhi işyerlerinin eğitilmiş zabıta ve çevre sağlığı teknisyenleri ile denetlenmesi
Inspectation workplaces where foodstuffs are produced or sold, in Sivas province, by trained/ educated municipal police and sanitarian
  1. Tez No: 44986
  2. Yazar: İLHAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. H. HÜSEYİN POLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
108 ÖZET Bu araştırma 1 Haziran - 31 Aralık 1994 tarihleri arasında Sivas il merkezinde 100'ü deney, 100'ü kontrol grubu olmak üzere 200 gıda maddesi üreten veya satan iş yerinde gerçekleştirilmiş müdahale tipi bir çalışmadır. Bu işyerlerinin 100'ü eğitilmiş za bıta ve çevre sağlığı teknisyenleri ile, 100'ü de rutin hizmet gören zabıta ile denetlenmiş ve elde edilen veriler istastiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Ayrıca bu işyerlerinde çalışan 470 kişi kişisel hijyen, giyim, kuşam, genel temizlik vs. yönünden, 212 kişi de dışkıda parazit yönünden incelenmiştir. Araştırmanın başlangıcında deney ve kontrol grupları araştırılan kriterler yönün den birbirinden farksız bulunmuştur. İşyerlerinin % 96.8'inin ruhsatlı, % 14.2'sinin de araştırma başlangıcında tüm denetim kriterlerine sahip (eksiksiz) olduğu görülmüştür. Araştırma sonunda müdahalenin atfedilen etkinliği (MAE) tüm özelliklerde % 47.5 olarak bulunmuştur. Saptanan eksikliklerin etkin denetimlerle izlendiği deney grubunda istatis tiksel yönden önemli ölçüde düzeldiği görülmüştür. Ucuz, onarımı ve giderilmesi kolay olan eksikliklerin (MAE: % 56.6) ve kişisel özelliklerdeki eksikliklerin daha çabuk gideril diği (MAE: % 72.2), büyük onarımı gerektiren yapısal özelliklerin de daha geç düzeldiği (MAE:% 19.9) görülmüştür. Dışkıda parazit araştırması yapılan 212 kişinin % 22.2'nde parazite rastlanmıştır. Araştırma sonunda eğitilmiş zabıta ve çevre sağlığı teknisyenleri nin ortaklaşa gerçekleştirdiği denetimlerin daha olumlu sonuç verdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
109 SUMMARY This study is performed on 200 workplaces where foodstuffs are produced or sold, in Sivas province, in 1994. Half of the workplaces are inspected by trained / educa ted municipal police and sanitarian (study group), and the others are inspected through routine visits of untrained municipal police (control group) periodically, in regards to the hygienic conditions of the workplaces and the labourers. At the end of four month study, significant improvements are observed in the study group. Personal failures and unstructural defects which are easy and cheap to be removed, are amended faster than structural defects. Attributed effect of the education / train of the municipal police and the sanitarian in the total improvement is found 47.5.