Sosyo-ekonomik açıdan Osmanlı kadını (Çorum-Tokat-Sivas)
The Ottoman woman in the aspect of socio-economic (in Çorum,Tokat, and Sivas)
- Tez No: 449853
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Osmanlı toplumunun temelini oluşturan aile de en önemli unsur olan kadın çok fazla araştırma konusu olmuştur. Ben de bu çalışmamda Osmanlı kadınının sosyo-iktisadi durumunu ele aldım. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Osmanlı toplumunda kadının yeri ve öneminden bahsedilmiştir. Osmanlı toplumunda kadının sosyal hayatı üzerinde durulmuştur. Burada aile hayatı, nişan, evlenme ve boşanma konularına değinilmiştir. Osmanlı kadınının hukuki hakları; vekalet hakkı, miras hakkı, vesayet hakkı, veraset hakkı, mehir hakkı, nafaka hakkı gibi başlıklar altında açıklanmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde Çorum, Tokat ve Sivas?ta kadınların sosyo-iktisadi durumu ele alınmıştır. Bu bölümde Çorum, Tokat ve Sivas?ın fiziki yapısı, idari yapısından bahsedilmiştir. Bu bölümde Osmanlı kadınının sosyo-ekonomik durumundan söz edilirken büyük ölçüde arşiv vesikalarından yararlanılmıştır. Çorum?a ait 7 numaralı Şer?iyye Sicili, Tokat?a ait 55 numaralı Şer?iyye Sicili, Sivas?a ait 10 numaralı Şer?iyye Sicilleri esas alınmıştır. Ayrıca bu siciller üzerinde daha önce çalışılmış kaynaklardan faydalanılmıştır. Osmanlı kadınının sosyal hayatına ilişkin nişan, nikah, boşanma konularıyla, kadının ekonomik hayatına ilişkin tereke miras, mehir ve nafakalarına borç-alacak, alım-satım faaliyetlerine değinilmiştir. Son bölüm olan üçüncü bölümde Çorum, Tokat, Sivas Eyaletlerinde kadınların sosyo-ekonomik durumları mukayese edilmiş ve genel değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Woman, the most important factor in the family forming the basis of the Ottoman Society, has been a field of study extensively. I have also taken on the socio-economic status of Ottoman Woman in this study. Our study consist of three parts. In the first part, the importance and the place of the woman in the Ottoman Society have been mentioned. It has olso been specialized on the social life of the woman in the Ottoman Society. Family life, Engagement, Marriage and Being divorced are also dealed with here. The Ottoman Woman?s Rights of Law have been explained under the headings such as; Right of Attorney, right of Inheritance, Right of Guardianship, Right of Dower, Right of maintenance. In the second part of our study, the socio-economic status of the women in Corum, Tokat and Sivas has been taken on. In this part, it has been also mentioned about the physical and the administrative structures of the cities of Corum, Tokat and Sivas. While dealing with the socio-economic status of the Ottoman Woman, the advantages of paper archives have been taken extensively. Ser?iyye Sicili Numbered 7 belonging to Corum, Ser?iyye Sicili Numbered 55 belonging to Tokat, Ser?iyye Sicili Numbered 10 belonging to Sivas have been predicated on. And also, it has been taken advantages of previous resources on these records. By the socio-life of ottoman Woman related to the subcets of engagement, wedding, being divorced, and the economic life of the Ottoman Woman related to decedent?s estate, dewor and main tenance asset and liability-purchase and sale have been mentioned. In the third part, as a final part, the socio-economic status of the Ottoman Woman in Corum, Tokat and Sivas has been compared and a general evaluation has been taken.