An evaluation of basic income schemes under labor supply responses: The case of Turkey
İşgücü arzının sabit gelir projelerine verdiği tepkinin Türkiye özelinde değerlendirilmesi
- Tez No: 449852
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL ZENGİNOBUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez içerisinde Türkiye için önerilen çeşitli sabit gelir tekliflerinin ekonomik etkileri, çalışma üzerindeki teşvik ediciliği dikkate alınarak aile bağlamında hesaplanmıştır. Bu kapsamda her bireye minimum gelir garantisi veren koşulsuz sabit gelir projeleri, en fazla iki vergi oranıyla birleştirilerek sunulmuştur. Türkiye İstatistik Enstitüsü?nün hanehalkı bütçe araştırmasından yola çıkılarak oluşturulan ayrık işgücü arzı modeli sayesinde hesaplamalarda kullanadığımız mikrosimülasyon modele ulaşılmıştır. Hanehalklarının tercihleri ve bütçe kısıtları arasındaki değişkenlik dikkate alınarak, işgücü arzının ayrımı kapsamlı ve konsantre olarak yapılmıştır. Hanehalklarının fayda fonksiyonları, gelirin ve işgücünden arta kalan vaktin lineer logaritmik bir fonksiyonu olacak şekilde davranışsal parametrelerle birleştirilerek tasarlanmıştır. İşgücü parametrelerini hesaplamak için koşullu lojit model kullanılmıştır. Vergi oranları ve sabit gelir yardımı seviyeleri değiştirilerek üç reform seneryosu çalışılmıştır. Tek vergi oranının kullanıldığı ilk senaryoda, mevcut gelir vergileri bütçe dengesinin gözetildiği bir sabit gelir projesiyle değiştirilmiş, sonuçta toplam işgücü arzı artarken, garanti edilen minimum gelir düşük olduğundan gelir dengesi kötü yöndr bozulmuştur. Gelir dengesizliğinin düşürülmesi amaçlanarak yapılan yüksek sabit gelir seviyeli diğer iki senaryo yüksek bütçe açıklarıyla sonuçlanmıştır. Çalışılan senaryolarda, başka ülkeler için yapılan çalışmalara benzer bir şekilde, garanti edilmiş sabit gelirin kadınların işgücünü ve işe katılım oranını azalttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study we estimate the economics effects of various basic income proposals for Turkey with a focus on the incentives to work in the family context. An unconditional basic income scheme that guarantees every citizen a minimum income, coupled with at most two marginal tax rates on earned income, is considered. We employ micro-data from Turkish Statistical Institute's household budget surveys and adopt a discrete choice labour supply model to arrive at estimations that we use ina micro-simulation model. We account for the heterogeneity of households in terms of preferences and budget constraints, and distinguish between labor supply along the extensive and the intensive margin. We specify utility of households as a linear translog function of income and leisure with behavioral parameters. The three reform scenarios we study differ in the marginal tax rates and the level of basic income support they provide. The first scenario, where the current earned income taxes are replaced with a budget balanced basic income scheme with a single marginal tax rate, leads to an increase in total labor supply but ends up providing a very limited amount of guaranteed minimum income and increases inequality. Two other reform scenarios that provide higher minimum income levels with a view to decreasing inequality, result in large budget deficits. Similar to results obtained for other countries, in most of the cases studied, guaranteed basic income reduces labor supply of women and decreases their labor market participation.