Balkan savaşlarını bitiren antlaşmaların diplomatik görüşmeleri (İstanbul ve Atina antlaşmaları)
Diplomotics negotiations of treaties that ended the Balkans wars (The treaties of İstanbul and Athens )
- Tez No: 449874
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜHEYLA YENİDÜNYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Balkan savaşlarının diplomatik yönü tarihçiler tarafından bu güne kadar ihmal edilmiştir. Tarihçiler daha çok Balkan savaşlarının ya cephelerine odaklanmış ya da salt siyasi gelişmelerle ilgilenmişlerdir. Biz tezimizde ise Balkan savaşlarının diplomatik bir yönünün olduğunu iddia ediyor ve Balkan savaşların öncesi ve sonrasındaki ittifak ilişkilerinin anlaşılmadan dönemin hakkıyla anlaşılamayacağını ileriye sürüyoruz. Ayrıca Bulgaristan ve Yunanistan gibi I. Balkan savaşında Osmanlı Devletine karşı ittifak kuran Balkan devletlerinin II. Balkan Savaşıyla birlikte nasıl birbirleriyle savaştıklarını ve bu durumdan Osmanlı diplomatlarının nasıl faydalandıklarını konu ediniyoruz.
Özet (Çeviri)
Diplomatic aspect of the Balkan wars been neglected by historians So far. Historians more or purely focused on the political developments in the Balkan wars, or interested in facades. We claim that the thesis of the Balkan wars in the direction of a diplomatic alliance relations before and after the Balkan wars, the right to not be understood without understanding the era we drive forward. We also raise like Bulgaria and Greece I Balkan War against the Ottoman Empire allied Balkan states and II. Balkan War, fighting with each other, and how the subject taking advantage of this situation how we acquire the Ottoman diplomats.