İşgal ve şehir: Balkan savaşı'nda Bulgar işgalinin Edirne'ye etkileri
Invasion and city: How the Bulgarian invasion changed Edirne during Balkan wars
  1. Tez No: 492383
  2. Yazar: İNCİ BAŞAK AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KAYNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Balkan Savaşları (1912-1913), Osmanlı Tarihi'nde önemli bir geçiş dönemi özelliği taşımaktadır. Balkan Savaşlarını önemli kılan birçok iç dinamikler bulunmaktadır. Bu dinamiklerden birisi de Edirne'dir. Edirne gerek bulunduğu konum ve gerekse tarih boyunca Osmanlı İmparatorluğu'ndaki yeri açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. 20. yüzyılın başında meydana gelen Balkan Savaşlarında da Edirne önemini tekrar ortaya çıkarmıştır. Üstelik Balkan Savaşlarının ikincisi neredeyse Edirne'yi ele geçirme düellosuna dönüşmüştür. Bulgar işgaline uğrayan Edirne şehrinin ve insanlarının savaş, kuşatma ve işgal dönemi boyunca ne gibi etkiler içerisine girdiği ve şehrin kısa sürede nasıl bir değişime uğradığı teze aktarılmaya çalışılmıştır. Bu değişim ele alınırken sadece siyasi olarak değil Edirne Halkını ve yaşadıklarını göz önünde bulundurulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Balkan Wars (1912-1913) have significant transition period features in Ottoman history. There are many internal dynamics which make the Balkan Wars significant. One of these dynamics is the province of Edirne. Edirne has an important place in Ottoman History due to its location and its position in the Ottoman Empire throughout the history. Edirne's importance came to the fore again during the Balkan Wars, which took place in the beginning of 20th century. Furthermore, the Second Balkan War had almost turned to a battle for capturing the Edirne province. In this thesis, it is attempted to discuss how the city of Edirne, which was invaded by Bulgarians, and its people changed in a short period of time and what sort of influences they fall under during the war, siege and occupation period. This change has not only been discussed politically, but the people of Edirne and their experiences have also taken into consideration.