I. Balkan Savaşı sonrası Edirne'nin işgalinde Şükrü Paşa
Şükrü Pasha in the Occupation of Edirne after the I. Balkan War
- Tez No: 818399
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET METİN HÜLAGÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Osmanlı tarihinde, Balkan Savaşları (1912-1913) önemli bir geçiş dönemidir. Balkan savaşlarını önemli kılan birçok iç dinamik vardır. Edirne de bu dinamiklerden biridir. Tarih boyunca Edirne, hem Osmanlı Devleti'ndeki yeri hem de coğrafi konumu açısından çok önemli bir yere sahiptir. Mehmed Şükrü Paşa 1857 yılında Erzurum'da doğdu. Mehmed Şükrü Paşa askerliğinin çoğunu Edirne'de geçirdi ve burada topçu komutanlığına ve tümgenerallikten generalliğe atandı. Böylece meslek hayatında ve kariyerinde önemli bir yer tutacak ve kendisine“Edirne Müdafii”unvanını kazandıracak olan Edirne görevi başlamış oldu. Mehmed Şükrü Paşa önderliğinde Balkan savaşları sırasında Türk askerinin ve halkının kahramanca direnişini ve Edirne savunmasının Balkan savaşlarının seyrine ve Osmanlı siyasi hayatına etkilerini ortaya koymaya çalışılmıştır.Balkan Savaşı sırasında; Edirne'nin durumu, birliklerin harekatı, ateşkes dönemi, savaşın tekrardan başlaması, Edirne'nin Bulgarlar tarafından işgal edilmesi ve esir alınan Türk askerlerin durumu ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Türk askerleri Edirne kalesini insanüstü çabayla savunarak kuşatmanın ömrünü üç ay daha uzattılar ve beş ay boyunca Gelibolu ve Çatalca cephelerinde Türk kuvvetleri üzerindeki düşman baskısını azaltarak, kendilerinden iki kat daha üstün olan Sırp ve Bulgar kuvvetlerini engellediler. Hiçbir yerden yardım umudu olmayan bu kahraman askerler sadece düşmana karşı değil aynı zamanda açlık, hastalık ve yoksulluğa karşı da savaşmışlardır. Balkan Savaşı sırasında bu olumsuzluklara; ordunun siyasete karışması, kötü politikalar ve ülkede yaşanan iç çatışmaların zararlı etkileri de eklenmiştir. Edirne Müstahkem Mevkisi bütün bunlara rağmen kendisinden beklenenin üzerinde bir şekilde görevini yerine getirmiş ve teslim olmamıştır.Bulgar işgaline maruz kalan Edirne şehrinin ve sakinlerinin kuşatma, savaş ve işgal sırasındaki etkileri ve şehrin kısa sürede nasıl değiştiği tezi aktarılmaya çalışılmıştır. Bu değişim dikkate alınırken siyasinin yanı sıra Edirne halkı ve onların deneyimleri de dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The Balkan Wars (1912-1913) is an important transition period in Ottoman history. There are many internal dynamics that make the Balkan wars important. Edirne is one of these dynamics. Throughout history, Edirne has a very important place in terms of both its place in the Ottoman Empire and its geographical location. Mehmed Şükrü Pasha was born in Erzurum in 1857. Mehmed Şükrü Pasha spent most of his military service in Edirne, where he was appointed as artillery commander and from major general to general. Thus, the Edirne mission, which will have an important place in his professional life and career and will earn him the title of“Edirne Advocate”, has begun. Under the leadership of Mehmed Şükrü Pasha, it was tried to reveal the heroic resistance of the Turkish soldiers and people during the Balkan wars and the effects of the Edirne defense on the course of the Balkan wars and the Ottoman political life.During the Balkan War; The situation in Edirne, the operation of the troops, the ceasefire period, the resumption of the war, the occupation of Edirne by the Bulgarians and the situation of the captured Turkish soldiers were discussed in detail. Turkish soldiers defended the Edirne fortress with superhuman effort, prolonging the life of the siege for three more months, and for five months, they reduced the enemy pressure on the Turkish forces on the Gallipoli and Çatalca fronts, and prevented the Serbian and Bulgarian forces, which were twice as superior to them. With no hope of help from anywhere, these heroic soldiers fought not only against the enemy, but also against hunger, disease and poverty. These negativities during the Balkan War; The military's involvement in politics, bad policies and the harmful effects of internal conflicts in the country were added. Despite all this, the Edirne Fortified Area fulfilled its duty beyond what was expected from it and did not surrender.The effects of the city of Edirne, which was exposed to the Bulgarian occupation, and its inhabitants during the siege, war and occupation, and how the city changed in a short time, were tried to be conveyed. While considering this change, the people of Edirne and their experiences were also taken into account, as well as the politician.