A relational approach to individuation: A dialogue between Aristotelian Hylemorphism and Simondonian theory of individuation
Bireyleşmeye ilişkisel bir yaklaşım: Aristoteles'in Hilomorfizmi ile Simondon'un bireyleşme teorisi arasında bir diyalog
  1. Tez No: 449875
  2. Yazar: DUYGU UYGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JOHANNES DR FRITSCHE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez, Aristoteles?in hilomorfizmi ile Simondon?un bireyleşme teorisi bağlamında fiziksel ve biyolojik bireyleşmeyi incelemektedir. Aristoteles?in hilomorfizminin, mantık konulu eserlerinin tezde atomcu tözcülük olarak anılan varlıkbilimsel çerçevesi ile, Aristoteles tarafından icat edilen, tezde diyadik yaklaşım olarak anılan yeni bir açıklama metodunun birleşiminin ürünü olduğu savunulmaktadır. Bu yaklaşımın hilomorfizmin genel tözcü çerçevesinden bağımsız olduğu ve tözcü olmayan bir çerçevede yeniden ele alındığı takdirde bugünün düşüncesi için halen değerli olduğu iddia edilmektedir. Simondon?un bireyleşme teorisi ise diyadik yaklaşımı miras edinen ve ilişkisel bir varlıkbilim ve epistemoloji bağlamında geliştiren bir proje olarak sunulmaktadır. Tezin Simondon?un projesinin niyetleri ile paralel olan temel savı, bireyleşme sorununun oluşumunu halihazırda tamamlamış bireyleri varlığın temel modeli olarak alan tözcü yaklaşımlarla çözülemeyeceği, buna mukabil bireyleşme sürecinin kendisini odak noktasına taşıyan ilişkisel bir varlıkbilim ve epistemolojinin bu sorunun çözümü için yeni bir çıkış noktası teşkil edebileceğidir. Bu bağlamda Simondon?un teorisinin, bireyleşme süreçlerinin araştırılmasına temel statüsü atfederek tüm felsefi ve bilimsel araştırmalar için paradigma niteliğinde olabilecek bir büyük teori oraya çıkarma ve bu teori vesilesiyle, felsefe ve bilim arasında halen varolan epistemolojik ayrılıkları yeni bir tür ilişkisel realizm temelinde ortadan kaldırma vaadi olduğu savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on physical and biological individuation in the context of Aristotelian hylomorphism and Simondonian theory of individuation. It argues that Aristotelian hylomorphism emerges as a unification of the ontological framework of his logical works, referred as atomic substantialism, and a new method of explanation invented by Aristotle, referred as the dyadic approach. It posits that this approach is independent from the general substantialist framework of hylomorphism, and if elaborated within a non-substantialist framework can still be valuable for contemporary thought. Simondonian theory of individuation is presented as a project that inherits the dyadic approach and develops it further in the context of a relational ontology and epistemology. The main argument of the thesis, which is in line with the ambitions of the Simondonian project, is that the question of individuation cannot be answered by substantialist approaches who take already constituted individuals as the model of being, but a relational ontology and epistemology that brings the process of individuation into focus can provide a new outlet for its resolution. It is argued that Simondonian theory has the promise of bringing about a paradigmatic grand theory for all philosophical and scientific research by assigning the investigation of individuation a foundational status, and by eliminating the extant epistemological gaps between them by way of a new kind of realism with respect to relations.