Iris Murdoch'un The Black Prince ile The Sea, The Sea adlı iki romanında karakterlerin kurgu dünyaları ve kimlik arayışları
Illusion and identity in Iris Murdoch's The Black Prince and The Sea, The Sea
- Tez No: 449876
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANAN ŞAVKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, hem felsefeci hem de yazar olan Iris Murdoch'un kendi düşünce ve inanç sistemi ile temellendirdiği The Sea, The Sea ve Kara Prens adlı romanlarının analizinden ve bu romanların Shakespeare oyunlarına olan göndermelerinden oluşmaktadır. Post modern dönemin etkilerinin görüldüğü bu romanlarda, yazar baskın bir akım olan varoluşçuluğu genel anlamda göreceli ve benmerkezci bulurken, dini inanç ve sistemlerin artık işe yaramadığı bu devirde, insanların modern dünyada kaybolduklarını, kendi benlikleri ve egoları içinde yok olduklarını görmektedir. Bu gözlemini romanlarındaki ana karakterlere yansıtan Murdoch, bu karakterlere yol göstermeye de çalışmaktadır. Dini inancını kaybeden bir topluluğa alternatif çözüm yolları ararken, bunu Platon'un felsefesine dayandırarak yapmaktadır. Murdoch, iyiyi bulma yolunda insanların kendi benlik ve kimliklerinin ayrılmaz bir parçası haline gelen egolarını ve kıskançlık duygularını bir kenara bırakarak daha iyi bir kimlik elde edeceklerine inanmaktadır. Bu durum post-modern dünyada yaşayan roman karakterlerimiz için hiç de kolay olmamaktadır. İnsan doğasında var olan kıskançlık ve egoyu terketmek zor olduğundan, Murdoch bunu Shakespeare'e göndermeler yaparak örneklemeye çalışmıştır çünkü Murdoch'un batı dünyası edebiyatında en sofistike ve gerçekçi bulduğu yazar Shakespeare'dir. Shakespeare'in subjektif olmadan oluşturduğu karakterleri ve bu karakterlerin acılarını gerçekçi bulan Murdoch, kendi romanlarındaki ana karakterlerin, Shakespeare oyunlarındaki baş kahramanlarla özdeşleşmelerini sağlamış ve bu sayede kendi karakterlerini bir teste tabi tutarak, onların egolarını ve kıskançlıklarını bir kenara bırakıp, yeni ve aydınlanmış bir kimlikle iyi ve güzel olana ulaşıp ulaşmadıklarını göstermek istemiştir. Murdoch bahsi geçen iki romanda, kendini tanıma sürecinde egosu ve kıskanç benliği içine hapsolmuş iki karakterle, savunduğu alternatif çözüm yolunu okuyucuya somut bir şekilde sunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study discusses of two novels, The Black Prince and The Sea The Sea by Iris Murdoch, in which the identity problem of the main characters is analyzed with references to Shakespeare. While Murdoch finds the dominant movement, existentialism as generally egoistic, she observes modern people stuck within their egos where there is no religion. Murdoch tries to guide her characters. While finding alternative solutions to the community which has already lost its religious bond, she strives to ground her solution upon the philosophy of Plato. Murdoch believes that people can gain better identities on the way to finding `the Good? by giving up desires of ego which have become an integral part of their personality. Abandoning these senses is not easy for modern characters. As it is hard to eliminate the sense of egoism, Murdoch tries to exemplify this by making references to Shakespeare as for Murdoch, Shakespeare is the most sophisticated artist in western literature. Murdoch, who finds Shakespearean characters and their lives realistic, enables her own main characters to identify themselves with the heroes of Shakespeare. Thus she wants to show whether her characters are able to leave their egos on the way of gaining a better identity and she wants to question whether they manage to grasp the idea of ?Good?. In these novels, Murdoch presents her alternative solution by showing two characters who get lost in their egos in the process of gaining self-knowledge and their failure.