American middle class migrants in Istanbul: Impact of cultural and social capital on their lives in the city
İstanbul'daki Amerikalı orta sınıf göçmenler: Kültürel ve sosyal sermayenin kentteki gündelik yaşamları üzerindeki etkileri
- Tez No: 449877
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİKMEN BEZMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu tez, kültürel ve sosyal sermayenin, ABD'den gelen orta sınıf göçmenlerin İstanbul'daki iş, gündelik yaşam ve ilişkileri üzerindeki etkilerini araştırıyor. Bu tezde, küresel kentler ve orta sınıf göçmenlere ilişkin literatürü ve nitel etnografik araştırmaları kullanarak, kültürel sermayelerinin onlara kentte ayrıcalıklı bir konum sağlamasına karşın, Amerikalılar'ın hem bürokrasi ve yerel algılar olarak başkaları tarafından dayatılan, hem de kendilerinin yarattığı, sürdürdüğü ve yönlendirdiği sınırlarla çevrelendiğini gösterdim. Ayrıca belli türde sosyal bağların göçmenlerin gündelik yaşamlarındaki bazı sınırlamaları aşmalarına yardımcı olup olmadığını keşfetmek amacıyla göçmenlerin sosyal ağlarını da inceliyorum. Bu nedenle, kültürel sermayelerinin göçmenlere bazı ayrıcalıklar sağlasa da, yerel halkla geliştirilen ve sürdürülen sosyal ağların kariyer hareketliliği, ek fail ve kentte aidiyet duygusu için daha önemli olduğunu iddia ediyorum. Bu çalışma, ilk dalga küreselleşme literatürünün aksine, zengin ve endüstrileşmiş ülklerden küresel kentlere gelen orta sınıf göçmenlerin gündelik yaşamlarında 'sınırsız' olmadıkları üzerine yazılmış, yeni fakat büyümekte olan literature katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the ways in which cultural and social capital affect how middle class migrants from the United States negotiate their lives in Istanbul, focusing on their work-, life- and love- worlds. Critically engaging with the literature on global cities and middle class migrants, and utilizing qualitative ethnographic research, I demonstrate how although Americans' cultural capital provides them privileged positions in the city, they are still limited by both boundaries imposed by others -- including bureaucracy and local perceptions -- and those created, maintained, and navigated by the migrants themselves. Moreover, I examine migrants' social networks to discover the ways in which the development of certain kinds of social ties can assist migrants in transcending some boundaries. Therefore, I argue that although their cultural capital may provide certain privileges, developed and maintained social networks with locals are paramount to career mobility, additional agency, and a sense of belonging in the city. This study thus hopes to add to the novel but burgeoning literature on the everyday lives of middle class migrants to global cities that argues that migrants from affluent highly industrialized countries are not 'boundless' with privileged unrestricted mobility in a 'frictionless' world, like first-wave globalization literature touts, but are affected by both mundane boundaries and flows.