Stratonikeia Ion başlıkları
Stratonikeia Ionic capitals
  1. Tez No: 449891
  2. Yazar: FATİH GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Arkeoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Karia Bölgesi'nin iç kısmındaki önemli kentlerinden birisi olan Stratonikeia'daki 56 adet Ion başlığı bu tez kapsamında incelenmiştir. Bunlar Klasik, Hellenistik ve Roma İmparatorluk dönemlerine tarihlenmektedir. Tez kapsamında incelenen örneklerin en azı Klasik Döneme, büyük bir çoğunluğu ise Roma İmparatorluk Dönemi'ne tarihlenmektedir. Burada başlıkların katalog çalışmasından sonra kronolojik olarak sıralaması yapılmıştır. Önce yapısı bilinen, daha sonra ise yapısı bilinmeyen başlıklar buluntu yeri, ölçü ve bezeme detayları dikkate alınarak, aynı yapıya ait olabilecek örnekler aynı başlık altında incelenmiştir. Başlıkların tip, bezeme ikonografileri, süslemelerin işleniş biçimleri, Stratonikeia'nın imar süreci gibi etmenler dikkate alınarak, Anadolu'nun farklı kent ve müzesindeki başlıklarla karşılaştırılarak tarihlendirilmeye çalışılmıştır. Bu çalışma ile Stratonikeia'da bilinmeyen Ionik yapıları tespit ederek, yapıların tarihi belirlenmiş ve kentin imar süreci ile ilgili yeni bilgilere ulaşılmıştır. Araştırmaya göre, kalıntısı bilinen Augustus İmparatorlar Tapınağı haricinde, Stratonikeia'da en az 30 farklı Ionik yapının olduğu düşünülmektedir. Başlıkların en erkeni M.Ö. 4. yy içerisine, en geçi ise M.S. 5. yy'ın sonu 6. yy'ın başlarına tarihlendirilmiştir. Başlıkların nasıl bir yapıya ait olduklarının tespiti kolay olmamakla birlikte, bazı başlıklar için öneri sunulabilmiştir. Ephesos dışında, Samos, Attik-ion ve Attik tipler görüldüğü gibi örneğine sadece Stratonikeia'da rastladığımız Konsollu Attik-ion başlık da tespit edilmiştir. Sonuç olarak Stratonikeia'da Geç Klasik Dönemden itibaren Ionik yapıların olduğu, Augustus Dönemi'nde bu yapıların sayısında yoğunluğun yaşandığı, Hadrianus ve Antoninler Dönemi'nde de Ionik yapıların inşasının artarak devam ettiği ve Severuslar Dönemi'nden sonra ise Ionik yapıların sayısında ciddi bir azalma olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Karia, Stratonikeia, Ion BaĢlığı, Volüt, Mimari, Süsleme.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, 56 Ion Capitals in Stratonikeia, one of the important cities of inner Caria Region, were studied. The capitals are dated to Classical, Hellenistic and Roman Empire periods. The least number of the studied samples are dated to the Classical Period and most of the rest are dated to Roman Empire Period. After the classified index study the chronological ranking was applied. First, the capitals of which their conformation was known were studied then the other capitals of which their conformation are unknown, were studied under the same topic considering the place they are found, their dimensions and their ornaments. The capitals were tried to be dated considering their types, ornamentation iconographies, decorations, their construction process in Stratonikeia and comparisons with the other Capitals in different cities and museums in Anatolia. With this study some unknown Ionic buildings were explored and dated along with new information on the construction period of the city. According to the study, it is thought that there are at least 30 different Ionic buildings in Stratonikeia apart from the known ruins of Augustus Emperors Shrine. The earliest of the capitals was dated to 4th century BC and the latest one was dated to the end of 5th century AD and start of 6th century AD. Although it is hard to determine what kind of buildings the capitals belong to some proposals are offered. A consoled Attic-Ion capital, seen only in Stratonikeia, was found apart from the Samos Attic-ıonic and Attic types. As a result, it was seen that there are Ionic buildings from the Late Classical Period, a rise in the number of these buildings during the period of Augustus and the continuation of construction of the Ionic buildings during Hadrianic and Antoninian period and a serious decrease in number of Ionic buildings after the period of Severus. Keywords : Caria, Stratonikeia, Ionic Capitals, Volüt, Architecture, Decoration.