Stratonikeia Antik Kenti'nin 14-16.yüzyıl Osmanlı dönemi sikkeleri
14th-16th century Ottoman period coins of the Ancient City of Stratonikeia
  1. Tez No: 923549
  2. Yazar: TANER BABATAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Muğla ili, Yatağan ilçesi, Eskihisar mahallesinde yer alan Stratonikeia antik kenti, İç Karia Bölgesi'nin en önemli kentlerinden biridir. Kentin Prehistorik devre inen yerleşim alanları sırasıyla Yunan, Roma ve Bizanslılar'ın hâkimiyetine geçmiş, ardından Anadolu Beylikler Dönemi ile başlayan Türk iskânı günümüze kadar devam etmiştir. Prof. Dr. Bilal Söğüt başkanlığında 2008 yılından itibaren devam eden Stratonikeia antik kenti kazılarında, yerleşim alanlarının tespiti ve tarihlendirme konusunda önemli ayrıntılar sunan yapı kalıntıları ve çok sayıda küçük buluntular ele geçirilmiştir. Bunlar içerinde sikkeler özellikle tarihlendirme açısından önemli niteliğe sahiptir. Kentin hemen her bölgesinden ele geçirilen sikkeler çok farklı dönemleri aydınlatmaya ışık tutar. Bu sikkeler içerisinde Türk Dönemi'ne ait olanlar ayrı bir kategoriyi oluşturur. Anadolu Selçuklu Devleti, Anadolu Beylikleri ve Osmanlı İmparatorluğu Dönemi'ne ait örnekler olarak sıralanır. Antik kentte 2008-2023 yılı kazılarında ele geçirilen tanımlanabilir durumdaki 174 adet sikke,“Stratonikeia Antik Kenti'nin 14-16. Yüzyıl Osmanlı Dönemi Sikkeleri”adlı tez çalışmasının özgün konusunu oluşturmaktadır. Bu kapsamda Stratonikeia'nın fiziki ve tarihi topografyası verilmiş, ardından sikkenin Anadolu ve Türk dünyası açısından gelişimi ana hatlarıyla anlatılmıştır. Çalışmanın katalog kısmı ise I. Bayezid (1389- 1402) ile III. Mehmed Dönemi (1595-1603) arasını kapsamaktadır. Sikkelerin kazıdaki buluntu alanları, tipolojisi, darp merkezleri ve bunların üzerindeki bezemelerin süsleme özellikleri, çalışmanın değerlendirme kısmında anlatılmıştır. Sonuç ve kaynakça bölümleri ile çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The ancient city of Stratonikeia, located in the Eskihisar neighborhood of Yatağan district in Muğla province, is one of the most significant cities in the Inner Caria Region. Settlement in the city dates back to the Prehistoric period and successively came under the dominion of the Greeks, Romans, and Byzantines, followed by Turkish settlement starting with the Anatolian Beyliks period and continuing to the present day. Since 2008, under the leadership of Prof. Dr. Bilal Söğüt, the excavations at Stratonikeia have unearthed numerous structural remains and small artifacts that provide crucial details regarding the identification and dating of settlement areas. Among these finds, coins hold particular significance in terms of dating. Coins recovered from nearly all parts of the city shed light on various historical periods. Those belonging to the Turkish era form a distinct category, with examples from the Anatolian Seljuk State, Anatolian Beyliks, and the Ottoman Empire. The 174 identifiable coins unearthed during the 2008–2023 excavations in the ancient city form the original subject of the thesis titled“The 14th–16th Century Ottoman Coins of Stratonikeia Ancient City.”Within this scope, the physical and historical topography of Stratonikeia is presented, followed by an outline of the development of coinage in Anatolia and the Turkish world. The catalog section covers the period from the reign of Bayezid I (1389–1402) to Mehmed III (1595–1603). The study's evaluation section discusses the find spots of the coins within the excavation site, their typology, mints, and the iconography of the ornaments on them. The thesis concludes with sections on findings and references.