An analysis of recent financial crisis an econometric approach
Son finansal krizin ekonometrik açıdan analizi
  1. Tez No: 449897
  2. Yazar: IŞIL SERAY ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmanın amacı ARCH-GARCH modellemesini ve dummy analizini 2003 - 2013 yılları arasında kullnarak mortgage ın 2007 finansal global krize etkisi ve türev ürünlerin bu krizdeki rolüdür. Analizi yapabilmek için SP500 ve BIST100 indeksleri kullanılarak ARCH-GARCH analizi yapılmıştır. İncelemede krizin sebebi olan yatırım firmalarının ve finansal kuruluşlarının çalışanlarının da bilgilerinden yararlanılmıştır. Çalışmada krizin Türkiye ekonomisi, Amerika ekonomisi ve dünya ekonomisi üzerindeki etkilerine yer verilmiş olup krizin başlıca sebebi CDO kredi temettü swap ürünleri ve mortgage a değinilmiştir. Krizde etkin rol oynayan türev ürünler araştırılmış olup ne gibi etkileri olduğu ve krizin Amerika'da, Türkiye'de ve diğer ülkelerde nasıl atlatıldığı anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This article is a report on the role of derivative instruments in financial global crisis and the effect of mortgage for 2007 financial crisis using ARCH-GARCH models and dummy analysis, for the period 2003 – 2013. In order to analyze the market impact of the crisis, we used SPP500 and BIST100 indexes. In my study i benefit from employee of investment banks and financial firms which were the cause of the crisis. In this article mentioned about effects of the crise on economies of Turkey, USA and other countries, and also mentioned about Mortgage and CDO (credit default swap) which were the main reason of this crise. I studied derivative instruments for their implications and how the America, Turkey and other countries accomplished this crisis.