Türkiye'de serebral palsili çocukların bakım verenleri ile sağlıklı çocukların bakım verenlerinde depresyon ve anksiyete düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of anxiety and depression levels between primary caregivers of healthy children and children with cerebral palsy i̇n turkey
- Tez No: 449912
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMURAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, serebral palsili çocukların bakım verenleri ile sağlıklı çocukların bakım verenlerinin depresyon ve anksiyete düzeylerinin karşılaştırılması ve elde edilen verilerin katılımcıların sosyo-demografik özellikleriyle ilişkisinin ortaya konulmasıdır. Araştırmaya ülkemizin Bursa, Bolu ve İstanbul illerinde bulunan belirli rehabilitasyon ve fizik tedavi merkezlerinde eğitim ve tedavi gören serebral palsili çocukların primer bakımı ile uğraşan 100 birey ile, yine aynı illerde sağlıklı çocukların bakımı ile uğraşan 100 birey alınmıştır. Bakım veren bireyler gönüllülük esasına göre ve rastlantısal olarak seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak Beck Depresyon Ölçeği ile Beck Anksiyete Ölçeği ve araştırmacı tarafından oluşturulan sosyo-demografik bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, serebral palsili çocuklara bakım veren bireylerin depresyon düzeylerinin sağlıklı çocuklara bakım veren bireylerin depresyon düzeylerine göre anlamlı şekilde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Serebral palsili çocuklara bakım veren bireylerin anksiyete düzeyleri ile sağlıklı çocuklara bakım veren bireylerin anksiyete düzeyleri arasında ise anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Serebral palsili çocuklara bakım veren bireyler arasında ilkokul mezunu olanların depresyon düzeyleri, lise mezunu olan bakım verenlere göre anlamlı şekilde daha yüksektir. Serebral palsili çocuklara bakım verenlerin depresyon ve anksiyete düzeylerinin bireylerin yaşları ile korelasyon gösterdiği; yaş arttıkça, depresyon ve anksiyete düzeylerinin de yükseldiği tespit edilmiştir. Bu araştırmaya göre, serebral palsili çocukların bakımıyla uğraşan bireylerde depresyon ve anksiyete oranları topluma göre daha yüksektir. Araştırmada elde edilen bulgular güncel literatürün ışığında yorumlanarak tartışmaya açılmıştır. Anahtar Kelimeler : Serebral Palsi, Depresyon, Anksiyete
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to research and compare anxiety and depression levels between primary caregivers of healthy children and children with cerebral palsy as well as to determine the correlation among depression and anxiety and socio-demographics of caregivers. One-hundred caregivers of children with cerebral palsy from rehabilitation and physical therapy centers located in Bursa, Bolu and Istanbul and one-hundred, randomly-selected caregivers of healthy children from the same cities in Turkey were enrolled in this study. Participants were selected voluntarily and randomly. The Beck Depression Scale, the Beck Anxiety Scale, and the socio-demographics questionnaire prepared by the investigator were used as data collection tools. According to the study results, depression levels of caregivers for children with cerebral palsy are significantly higher than those of caregivers of healthy children. However, there is no statistically significant difference in anxiety levels between caregivers of children with cerebral palsy and caregivers of healthy children. Among the caregivers of children with cerebral palsy, caregivers with only a primary school level education have significantly higher depression levels than caregivers with a high school level education. Among the caregivers of children with cerebral palsy, there is a correlation between both depression and anxiety and age. Both depression and anxiety levels increase with age. According to the study results, depression and anxiety levels of caregivers for children with cerebral palsy are higher than the public levels. The study results are being interpreted in accordance with current scientific literature and presented for further discussion. Key words : Cerebral Palsy, Depression, Anxiety